Mnożą się problemy budowlanki

opublikowano: 05-09-2017, 22:00

Rośnie zadłużenie w branży budowlanej, ale to niejedyna bolączka tego sektora.

Dług firm budowlanych notowanych w Krajowym Rejestrze Długów (KRD) przekracza 2,2 mld zł. To o 600 mln zł więcej niż w listopadzie 2016 r. W bazie KRD jest już prawie 61 tys. dłużników, którzy mają koncie około 263 tys. zobowiązań. W poprzednim badaniu było to odpowiednio 45 tys. i 206 tys. Według analityków Euler Hermes, niewypłacalność firm budowlanych wzrosła w I kwartale, następnie zanotowano jej spadek w kwietniu i maju, a potem ponownie zwyżkę w czerwcu. Przyczyną wzrostu liczby dłużników na początku roku była ich wciąż pogarszająca się płynność finansowa po kryzysowym 2016 r. Świadczą o tym wskaźniki spływu należności za materiały budowlane w I kwartale, gorsze o około 10 proc. w porównaniu do tych z IV kwartału 2016 r.

W czerwcu nie obserwowaliśmy już takiej zwyżki obrotów w porównaniu do roku ubiegłego — wyjaśnia Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes.
Fot. ARC

— Dobre nastroje na rynku, podsycane informacjami o uruchamianiu nowych przetargów publicznych, zachęciły wielu dostawców materiałów budowlanych do ofensywy sprzedażowej, m.in. w marcu ich obroty wzrosły o 32 proc. rocznie. To ponad dziesięć razy więcej niż wzrosła w tym czasie wartość rynku prac budowlanych. Część dostawców zdała sobie sprawę z ryzyka, że to oni mogą ponieść główny bieżący koszt finansowania firm budowlanych. Dlatego w czerwcu nie obserwowaliśmy już takiej zwyżki obrotów w porównaniu do roku ubiegłego — wyjaśnia Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes.

Ale długi to tylko jeden z wielu problemów budowlanki. Według Łukasza Michorowskiego, biegłego rewidenta Deloitte, głównym ryzykiem, na które wskazują firmy z tego sektora, jest niewystarczająca liczba wykwalifikowanych pracowników.

— Nie wpłynie ona bezpośrednio na duże firmy budowlane, ponieważ w większości korzystają one z usług firm podwykonawczych. Niemniej, jeżeli firmy podwykonawcze nie będą miały mocy przerobowych, to z braku sił własnych, zaczną podnosić ceny usług i w rezultacie spowoduje to istotny wzrost kosztów i presję na marżę dla dużych firm generalnego wykonawstwa. Dodatkowo oprócz wpływu na marże realizowanych kontraktów brak dostępności firm podwykonawczych może również wpłynąć na opóźnienia w realizacji robót budowlanych na części kontraktów — tłumaczy Łukasz Michorowski. O niedobrze wykwalifikowanych specjalistów mówią też przedstawiciele branży.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Jest coraz bardziej odczuwalny. Pewną alternatywę stanowią pracownicy ze Wschodu. Szczególnie przybywający dość licznie do Polski Ukraińcy, którzy są chętni do pracy i kulturowo bliscy Polakom. Bez imigrantów na polskich budowach branża może mieć duże problemy. Poszukiwania fachowców są uciążliwe zwłaszcza w budownictwie kubaturowym. Już teraz trudno znaleźć np. brygady tynkarskie czy murarskie. W przyszłym roku spodziewamy się kumulacji robót na drogach i musimy się przy tym liczyć z brakiem odpowiednich pracowników — mówi Andrzej Goławski, prezes Mostostalu Warszawa.

Według Krzysztofa Łukowskiego, wiceprezesa Dekpolu, kierującego segmentem generalnego wykonawstwa, największym utrudnieniem budowlanki jest niestabilność cen materiałów i ich niedostępność.

— Inwestor zamawiający zwykle oczekuje ryczałtowego określenia kosztów, co może powodować ich niedoszacowanie i ma wpływ na uzyskanie zakładanych marż w przypadku prac długoterminowych. Zamówienia wyprzedzające do dostawców wełny, stali, materiałów elektrycznych czy hydraulicznych zapewniają nam utrzymanie zakontraktowanych terminów realizacji — mówi Krzysztof Łukowski.

Branżę niepokoi również sytuacja w przetargach publicznych, gdzie walka jest zacięta, bo w grę wchodzą setki milionów.

— Czasem nawet zdarza się wojna cenowa, a to bardzo niebezpieczne zjawisko — dodaje Andrzej Goławski.

2,2 mld zł Takie jest zadłużenie firm budowlanych notowanych w Krajowym Rejestrze Długów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane