MOL brata się z INA

Rafał Białkowski
08-07-2008, 00:00

Węgierski koncern ustawi kolejną zaporę przed austriackim OMV. W tym celu szykuje alians z chorwackim koncernem INA.

Węgierski koncern ustawi kolejną zaporę przed austriackim OMV. W tym celu szykuje alians z chorwackim koncernem INA.

Przed OMV, austriackim koncernem energetycznym, notowanym na parkietach warszawskim i budapeszteńskim, który od roku bezskutecznie próbuje przejąć kontrolę nad MOL, swoim węgierskim odpowiednikiem, pojawiła się kolejna przeszkoda. Szefowie rządów Węgier i Chorwacji zawarli porozumienie o dalszym zacieśnieniu współpracy ich narodowych koncernów paliwowych. W tym celu MOL oraz chorwacka INA wymienią się akcjami — podał dziennik „Financial Times”.

Urosną w siłę

Zdaniem Ferenca Gyurcsányego, premiera Węgier, jeśli fuzja dojdzie do skutku, zyskają na tym obie spółki. O jakie pakiety wymienianych papierów chodzi, przedstawiciele rządów nie mówią.

— Aby doszło do transakcji, muszą się jeszcze zgodzić rady nadzorcze spółek — zaznacza Zlatko Mehun, rzecznik chorwackiego rządu.

Zdaniem analityków, porozumienie to kwestia czasu. Węgierski MOL jest jednym z głównych akcjonariuszy INA. W 2003 r. kupił za 505 mln USD 25 proc. akcji, a przejęcie większej ich liczby jest mu na rękę.

— Chorwacki rynek charakteryzuje się dużym potencjałem. Ponadto Chorwacja jest jednym z kandydatów do Unii Europejskiej, co dodatkowo podnosi atrakcyjność jej rynku — uważa Rafał Salwa, niezależny analityk.

Stawiają tamę

Za przyjęciem propozycji przemawia również bogaty portfel INA. Notowana na giełdach w Zagrzebiu oraz Londynie spółka posiada aktywa m.in. w Afryce, na Bliskim Wschodzie oraz w sąsiednich państwach. Dzięki zwiększeniu aktywów austriackiemu OMV będzie znacznie trudniej uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na przejecie węgierskiego rywala.

— Pod przykrywką zwiększenia wartości kryje się kolejne zabezpieczenie przed zakusami OMV — mówi Rafał Salwa.

Na informacje o fuzji negatywnie jednak zareagowali akcjonariusze MOL. Podczas wczorajszej sesji na warszawskim parkiecie kurs spadł o 0,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Białkowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MOL brata się z INA