Molibden najbardziej pożądanym metalem, benchmark wzrósł o 122 proc.

  • Alicja Skiba
opublikowano: 23-02-2023, 19:24
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Na rynku molibdenu trwa rajd, metal będący komponentem w utwardzaniu stali cieszy się dużym popytem. Wiodące kontrakty futures dla surowca wzrosły o 122 proc. w ciągu roku – przekazał w czwartek Bloomberg.

Wartość molibdenu do środy wzrosła do 5510 juanów (799 USD) za tonę, co oznacza, że w ciągu roku stała się większa o 122 proc., a surowiec stał się najbardziej drożejącym metalem. Znaczna część wzrostu nastąpiła w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Rajd na rynku metalu jest napędzany przez serię zakłóceń w dostawach i rosnący popyt w sektorach odnawialnej energii i wojskowym, szczególnie w USA i Chinach.

Molibden wydobywany wraz z miedzią

Srebrno-szary surowiec jest wydobywany jako produkt uboczny wraz z rudą miedzi przez koncerny, takie jak m.in. Freeport-McMoRan Inc, Antofagasta Plc i Southern Copper. Wyższe ceny molibdenu są buforem dla tych firm chroniącym przez wzrostem kosztów i trochę niższych cen miedzi

Dla Freeportu 5 USD zmiany w wartości molibdenu przekłada się na 375 mln USD w przepływach pieniężnych.

Metal “ciekawym strumieniem przychodów”

Szef Antofagasty Ian Arriagada powiedział, że molibden zapewnił firmie „ciekawy strumień przychodów” w momencie gdy niedobory wody ograniczyły produkcję miedzi.

Gwałtowny wzrost cen molibdenu sprawił również, że niektórzy producenci stali nierdzewnej zostali zmuszeni do zmniejszenia produkcji, wynika z analizy Shanghai Metals Market.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: skib/, Bloomberg

Polecane