Mongolia zwraca się ku Rosji i Chinom

opublikowano: 20-08-2014, 09:34

Po dwóch dekadach doświadczeń z zachodnimi inwestorami i politykami Mongolia zdecydowała się zacieśnić relacje z Rosją i Chinami. Celem jest ożywienie gospodarki kraju.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Mongolia, która ma surowce wartości 1,3 bln USD, notuje obecnie najniższy wzrost gospodarczy od czterech lat. Doszło do 70 proc. spadku inwestycji zagranicznych, rośnie inflacja, a krajowa waluta jest rekordowo słaba. Władze Mongolii zdecydowały się w związku z tym zrezygnować z dotychczasowej polityki tzw. trzeciego sąsiada, czyli szukania partnerów poza sąsiadującymi Chinami i Rosją. W czwartek wizytę w Mongolii złoży prezydent Chin Xi Jinping. Dwa tygodnie później ma tam pojawić się prezydent Władymir Putin. 

- Moment jest nieprzypadkowy. Zarówno Chiny, jak i Rosja są bardzo zainteresowane surowcami w Mongolii i oba te kraje wiedzą, że jest ona w trudnej sytuacji gospodarczej – powiedział Peter Morrow, partner w NovaTerra z  Ułan Bator.
 .
Prezydent Chin złoży wizytę w Mongolii po raz pierwszy od 11 lat.

- Wszyscy robią interesy z Chinami – powiedział wiceminister górnictwa Erdenebulgan Oyun.

Podczas wizyty prezydenta Chin dojdzie do zawarcia umów w sektorach energii, transportu i infrastruktury. Mongolia ma uzyskać lepszy dostęp do portów i zagranicznych rynków  dla swojego eksportu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu