Czytasz dzięki

Mordor walczy z pustostanami

opublikowano: 23-06-2019, 22:00

Wiele biur na warszawskim Służewcu nie ma najemców co najmniej od trzech lat. Pomóc może modernizacja, coworking albo... wyburzanie.

Całkowita powierzchnia biur w największej biznesowej dzielnicy Warszawy, powszechnie zwanej Mordorem, zajmuje 1,1 mln m kw. Co piąty metr kwadratowy stoi jednak pusty. Biura do wynajęcia od ręki można tu szukać w 66 spośród 82 budynków, a największe z dostępnych ma 18 tys. m kw. (cały budynek Trinity Park I). Największy udział w niewynajętej powierzchni na Służewcu mają biura w budynkach wybudowanych do 2009 r. — 164 tys. m kw. (współczynnik pustostanów to 26 proc.).

Z mapy Służewca znikną cztery najstarsze budynki Emparku, a w ich
miejscu powstaną mieszkania. W dzielnicy, w której pracuje 250 tys.
warszawiaków, mieszka na razie niewielu
Zobacz więcej

ZMIANY, ZMIANY:

Z mapy Służewca znikną cztery najstarsze budynki Emparku, a w ich miejscu powstaną mieszkania. W dzielnicy, w której pracuje 250 tys. warszawiaków, mieszka na razie niewielu WM

— Gdyby pominąć tzw. pustostany strukturalne, nieznajdujące najemców przez co najmniej trzy lata (np. z powodu nieustawności, słabego doświetlenia lub niskiego standardu), udział powierzchni niewynajętej na Służewcu spadłby do 13 proc. W porównaniu z całą Warszawą to nadal dużo — tam współczynnik niewynajętej powierzchni biurowej wynosi 9 proc., a jeśli wykluczymy pustostany strukturalne, to obniża się on do ok. 6 proc. — mówi Wioleta Wojtczak, dyrektor działu badań i analiz firmy Savills.

Ulepszanie i burzenie

Z raportu Savillsa „Służewiec 2019” wynika, że w dzielnicy tej może zalegać od 80 do 100 tys. m kw. pustostanów strukturalnych. Ich powierzchnia zmniejszy się po zmianach, jakie czekają Empark. Firma Immofinanz planuje sprzedaż działki, na której znajdują się cztery najstarsze z dziewięciu biurowców tego kompleksu. W ich miejsce powstanie osiedle mieszkaniowe z funkcją usługową na parterze. Nie wszyscy są tak radykalni. Większość działań podejmowanych przez właścicieli polega na modernizacji. Np. w Innova Work Station i Signum Work Station (dawnych Trinitry Park II i Trinitry Park III) trwa rewitalizacja lobby, w których pojawią się m.in. strefy biznesowe z kącikiem kawowym i więcej zieleni. W budynku Tulipan House lobby zostanie przeprojektowane w sposób bardziej spektakularny — znajdą się w nim antresole, miejsca do wspólnej pracy i spotkań.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Około 30 służewieckich budynków biurowych przeszło, przechodzi lub wkrótce przejdzie różnego rodzaju modernizację — mówi Wioleta Wojtczak.

Miejsce na coworking

W ciągu ostatnich dwóch lat dzielnica bardzo się zmieniła. Cały czas zwiększa się udział budownictwa mieszkaniowego, pojawiły się trzy hotele, a kolejne są w budowie. Rozwijają się też handel, gastronomia i usługi, dzięki czemu po godzinach pracy okolica już tak bardzo się nie wyludnia. Na Służewcu obecnych jest też sześciu największych operatorów biur serwisowanych i coworków, oferujących łącznie ponad 21 tys. m kw. powierzchni. Zainteresowanie jest duże, co przekłada się na wysoki wskaźnik obłożenia. W odróżnieniu od centrum, które jest już nasycone elastyczną powierzchnią biurową, tu nadal jest miejsce dla kolejnych operatorów.

Dla zmotoryzowanych

W konkurencji o najemcę w ostatnich latach prym wiodą centrum i Wola, gdzie powstają wysokościowce. Służewiec jako lokalizacja biurowa ma jednak niezaprzeczalne atuty — stawki czynszu są tu znacznie niższe (ok. 14 EUR za m kw. miesięcznie), a w budynkach klasy B można znaleźć powierzchnię już od 8 EUR za m kw. Dla porównania — w centrum w najlepszych lokalizacjach stawki dochodzą do 23 EUR. Ponadto dla firm posiadających większą flotę samochodową atutem Służewca może być większa dostępność miejsc parkingowych.

— W centrum jedno miejsce parkingowe przypada średnio na 150 m kw. powierzchni biurowej, a na Służewcu — na 30 m kw. — mówi Wioleta Wojtczak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane