Morgan Stanley: Struktura portfeli wskazuje na euforię

opublikowano: 20-12-2017, 16:04
aktualizacja: 20-12-2017, 16:05

Spadek udziału gotówki w aktywach inwestorów indywidualnych oraz wzrost dźwigni stosowanej przez zarządzających to poważny sygnał ostrzegawczy dla rynku, uważa bank Morgan Stanley.

Zobacz więcej

Fot. REUTERS-Brendan McDermid-forum

Udział gotówki w aktywach zgromadzonych na rachunkach klientów biura maklerskiego Charles Schwab spadł do 11 proc., najniższego poziomu od 1995 r., od kiedy firma dysponuje takimi danymi. Jednocześnie poziom dźwigni stosowanej przez zarządzających funduszami hedgingowymi zbliża się do szczytu z 2007 r. To oznacza, że ani amerykańscy inwestorzy indywidualni, ani profesjonaliści, nie dysponują rezerwami kapitału, które mogą zostać zainwestowane, oceniają specjaliści Morgan Stanley.

„Wreszcie można stwierdzić, że na rynku zagościła euforia. Nigdy nie mieliśmy do czynienia z tak wysoką miarą dźwigni stosowanej przez fundusze hedgingowe. Na rynek zdecydowanie wchodzą także inwestorzy indywidualni, zachęceni oczekiwanymi obniżkami podatków” – zauważał we wcześniejszej nocie do klientów Mike Wilson, strateg amerykańskiego rynku akcji w Morgan Stanley.

Od początku roku indeks amerykańskich blue chipów Dow Jones zyskał 25 proc., a nowe rekordy ustanawiał na zamknięciach 70 sesji. W marcu hossa ma szansę ukończyć dziewięć lat, a pod względem długości już teraz ustępuje tylko rynkowi byka lat 90.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy