MSP odgrzeje stare przetargi

Agnieszka Berger
09-09-2004, 00:00

Resort wyjmie z zamrażarki kilka projektów prywatyzacyjnych. Pod młotek znowu trafi elektrownia z Ostrołęki i elektrociepłownie z Bytomia i Zabrza.

Resort skarbu chce ponowić przetarg na Zespół Elektrowni Ostrołęka (ZEO). Spodziewano się tego już kilka tygodni temu. Doradca resortu, firma DGA, twierdził, że na jego prośbę zaktualizował już analizy przedprywatyzacyjne.

— Być może doradca tak twierdził, ale kompletne dokumenty dopiero w ubiegłym tygodniu trafiły do MSP. W najbliższym czasie przetarg zostanie ponowiony. Są chętni na ZEO — usłyszeliśmy od osoby zbliżonej do resortu.

Zakupem elektrowni jest zainteresowany belgijski Electrabel, który startował w pierwszym przetargu. Wtedy jednak złożył propozycję cenową, którą MSP odrzuciło i unieważniło procedurę. Tym razem Belgowie mogą być bardziej szczodrzy.

Kolejka na sprzedaż

Lada moment ruszy przetarg na Elektrociepłownię Zduńska Wola. MSP zaoferuje też inwestorom ponownie akcje elektrociepłowni z Bytomia i Zabrza. Pośpiech jest wskazany, zwłaszcza w przypadku zabrzańskiego zakładu, który ma kłopoty finansowe.

Jeszcze w tym roku resort chce również ponowić zaproszenie do rokowań w sprawie zakupu akcji Elektrociepłowni Bydgoszcz.

— Pierwszy przetarg unieważniliśmy, bo oferty były bardzo słabe. Uznaliśmy, że nie będziemy ciągnąć inwestorów za uszy i lepiej dać sygnał, że na takich warunkach nie będziemy rozmawiać — twierdzi nasz rozmówca.

Poprawki do skutku

Swoim torem biegnie prywatyzacja Zespołu Elektrociepłowni w Łodzi. Dziś dwaj kandydaci na nabywców — francuska Dalkia i szwedzki Vattenfall — mają złożyć poprawione oferty zakupu. Kto da więcej, dostanie wyłączność.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MSP odgrzeje stare przetargi