Na giełdach w Europie wzrosty

  • PAP
opublikowano: 24-01-2020, 10:00

Na giełdach w zachodniej Europie indeksy rosną, po 4 sesjach zniżek. Inwestorzy analizują raporty kwartalne spółek. Z pola widzenia nie znika kwestia rozszerzającego się groźnego wirusa w Chinach, informują maklerzy.

Benchmarkowy wskaźnik Stoxx 600 Europe zyskuje 0,7 proc. Zwyżkują niemal wszystkie z 19. sektorów z tego indeksu, na czele z bankami i spółkami wydobywczymi.

Carrefour zyskuje 4,5 proc., najmocniej od 9 miesięcy. Detalista zapewnił inwestorów o spodziewanych większych od oczekiwań prognozach zysku, pomimo że strajki we francuskim sektorze transportowym zaszkodziły sprzedaży w hipermarketach należących do tej sieci.

3 procent zyskują akcje spółki Bayer w reakcji na informacje o rozmowach w sprawie ugód dotyczących Roundup. Bayer chce przeznaczyć 8 mld USD na rozwiązanie bieżących roszczeń i zarezerwuje 2 mld USD na przyszłe sprawy roszczeniowe.

O 9 proc. tanieją akcje spółki Ericsson, najmocniej od lipca 2019 r. - po podaniu wyników za IV kw. Firma zanotowała w tym czasie sprzedaż netto na poziomie 66,4 mld koron wobec prognoz 66,0 mld koron. Handelsbanken ocenił wyniki Ericssona jako "słabe".

Just Eat zniżkuje o 3 proc. Brytyjskie władze regulacyjne planują uważniejsze przyjrzenie się transakcji przejęcia Just Eat za 8 mld USD przez Takeaway .com.

Remy Cointreau, producent koniaków, zniżkuje o 8 proc., najmocniej od sierpnia 2015 r., po słabszej od prognoz sprzedaży kwartalnej. Przychody spółki spadły w III kwartale podatkowym (X-XII 2019) o 11 proc. To niemal dwa razy mocniejszy spadek niż oceniali analitycy.

Tymczasem szefowa Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde ostrzegła inwestorów, aby nie zakładali, że obecna polityka pieniężna EBC jest "zamknięta" w dającej się przewidzieć przyszłości tylko dlatego, że bankierzy z EBC koncentrują się na przeglądzie strategii banku.

"Dla tych, którzy myślą, że to +autopilot+ - to jest niedorzeczne" - powiedziała Lagarde w wywiadzie dla Bloomberg TV przy okazji odbywającego się w Davos Światowego Forum Ekonomicznego. "Spójrzmy na fakty. Zobaczmy, jak rozwija się gospodarka" - dodała.

Na razie rynki nie wyceniają zmiany stóp procentowych w strefie euro co najmniej do połowy 2021 r.

Tymczasem w piątek na inwestorów czeka dawka wskaźników PMI w sektorze wytwórczym i usługowym m.in. we Francji, Niemczech, strefie euro, W.Brytanii i USA - to wstępne dane za styczeń.

We Francji PMI w przemyśle wyniósł po I połowie stycznia 51,0 pkt., a w usługach 51,7 pkt. Z kolei w Niemczech w przemyśle było w I 45,2 pkt., a w usługach 54,2 pkt.

Rynki w tym tygodniu pozostają "pod wpływem" koronawirusa, który rozprzestrzenia się w Chinach.

W 10 chińskich miastach - w prowincji Hubei, gdzie znajduje się ognisko zakażeń nowym koronawirusem, zawieszono komunikację miejską i ograniczono transport oraz odwołano imprezy publiczne.

Wprowadzone przez władze ograniczenia i blokady komunikacyjne miast prowincji Hubei dotknęły bezpośrednio 26 mln ludzi w tym zamieszkiwanym przez 60 mln mieszkańców regionie.

Narodowa Komisja Zdrowia Chin podała, że liczba osób zakażonych nowym koronawirusem wynosi obecnie w całych Chinach 830. Poinformowała też, że 25 osób zmarło z powodu ostrego zapalenia płuc spowodowanego wirusem, który po raz pierwszy wykryto w mieście Wuhan.

Eksperci S&P oceniają, że z powodu koronawirusa w Chinach może osłabnąć tempo wzrostu PKB, nawet o 1,2 pp.

Podczas epidemii SARS w Chinach w 2002-03 PKB Chin spowolnił z 11,1 proc. w I kw. do 9,1 proc. w II kw. 2003 r.

Na razie Światowa Organizacja Zdrowia powstrzymuje się z ogłoszeniem globalnego alertu związanego z koronawirusem w Chinach, oceniając problem z tym związany jako "lokalny".

Na rynku walutowym euro jest wyceniane po 1,1051, bez zmian. Japoński jen traci 0,1 proc. do 109,58 za 1 USD. Brytyjski funt bez zmian kosztuje 1,3122 USD

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 1 pb do 1,75 proc., niemieckich 10-letnich papierów skarbowych zwyżkuje o 2 pb do -0,29 proc., a brytyjskich 10-latek - rośnie o 1 pb do 0,597 proc.

Ropa na NYMEX w N.Jorku drożeje o 0,3 proc. do 55,78 USD/b.

Złoto jest po 1.559,92 USD za uncję, niżej o 0,2 proc.

fot. Bloomberg
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane