Na GPW jest drogo?

opublikowano: 05-09-2014, 07:00

Analitycy Trigona nie mają dobrych wieści dla inwestorów giełdowych.

Napięcie geopolityczne, spowalniająca dynamika PKB i niezłe wyniki funduszy papierów dłużnych to czynniki, które w krótkim terminie będą odbierać inwestorom ochotę do zakupów, uważają analitycy Trigon Domu Maklerskiego.

Ich zdaniem, najpoważniejszym ryzykiem jest konflikt na linii Rosja—Ukraina/świat, a w sytuacji, w której zaostrzono by sankcje na pierwszy z krajów, kolejna partia kapitału mogłaby odpłynąć z Polski do bardziej bezpiecznych rynków. Zdaniem Zbigniewa Porczyka, szefa analityków Trigona, polskie akcje są wysoko wyceniane. Świadczyć ma o tym wskaźnik cena do prognozowanych zysków dla spółek z WIG na poziomie 14,5 dla 2014 r. oraz 13 dla roku 2015. Specjalista zwraca też uwagę na ryzyko przeszacowania oczekiwań co do wyników rodzimych banków.

— Zakładając obniżkę stóp procentowych przez RPP w tym roku o 50 pkt. baz. i możliwe kolejne obniżki w roku przyszłym, oceniamy konsensus prognoz dla banków za zawyżony średnio o około 10-15 proc. — dodaje analityk Trigona.

W strategii na wrzesień biuro zaleca utrzymywanie długich pozycji w akcjach spółek rafineryjnych (z wyłączeniem Lotosu), górniczych (ale nie w JSW), z sektora TMT (bez TVN) oraz PZU, a krótkiej w bankach, spółkach chemicznych i energetycznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Na GPW jest drogo?