Nadaj elektronicznie

MCH
opublikowano: 03-06-2013, 00:00

Poczta Polska rozbudowała system nadawania przesyłek w internecie. Teraz klienci indywidualni dostają intuicyjne narzędzie do zarządzania swoimi przesyłkami.

Dotychczas nadawanie przesyłek na stronie Poczty Polskiej było dostępne tylko dla klientów posiadających umowę z Pocztą. Nowe rozwiązanie w aplikacji Elektroniczny Nadawca jest przejrzyste i łatwe w obsłudze. Dzięki niemu samodzielnie można przygotować paczkę do wysłania, zarządzać bazą danych odbiorców, a informację o potwierdzeniu nadania otrzymać na swoją skrzynkę e-mailową. System obsługuje wszystkie krajowe usługi paczkowe dla klientów: z listy można wybrać Multipaczkę, Pocztex czy tradycyjną paczkę. Na początku trzeba ustawić profil nadawcy. Dane są automatycznie zapisywane. Warto podać adres e-mail, bo trafi na niego potwierdzenie nadania.

To duże ułatwienie, gdyż klient nie musi już archiwizować papierowych potwierdzeń. W jednym miejscu ma pełne dane o historii wysyłek. Na tym nie koniec udogodnień. Ci klienci, którzy przygotują paczkę poprzez www i nadadzą ją w opakowaniach Poczty Polskiej, są w placówkach obslugiwani poza kolejnością. Nowy interfejs umożliwia również nadawcom dokupienie opcji ubezpieczenia. Nadawca może także zaznaczyć on-line, że przesyłka będzie do odbioru w konkretnej placówce pocztowej. Klient otrzyma informację, że przesyłka czeka na niego w placówce. Jednak najważniejsza nowość dla klientów, zwłaszcza działających w e-handlu, to możliwość wydrukowania nalepki adresowej wraz z kodem kreskowym. W placówce pocztowej, asystent tylko zeskanuje kod i przyjmie opłatę, która już jest wyliczona na nalepce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MCH

Polecane