Krótkie lokaty pozwalają na reakcję

opublikowano: 08-08-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Duża popularność kilkumiesięcznych depozytów skłoniła banki do ograniczenia ich oprocentowania. Można jednak znaleźć okazje.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • dlaczego klienci najchętniej wybierają lokaty krótkoterminowe
  • jakie są najlepsze lokaty miesięczne i kwartalne
  • na jakich zasadach działają

Zmienne otoczenie gospodarcze spotęgowało awersję klientów do podejmowania decyzji o długoterminowych skutkach. Trwający cykl podwyżek stóp procentowych skłania ich do oczekiwania na lepsze oferty lub korzystania z lokat obowiązujących maksymalnie 3 miesiące. Według danych HRE Investments, w ubiegłym miesiącu ponad połowa nowych depozytów otwierana była na okres nie dłuższy niż kwartał.

– Około 60 proc. lokat zakładanych przez klientów indywidualnych dotyczyło okresu nie dłuższego niż 3 miesiące włącznie, mimo dość silnego promowania depozytów długoterminowych. Przewaga produktów krótszych terminowo, która utrzymuje się od lat wynika z tego, iż Polacy nie lubią mrozić kapitału - dotyczy to wielu rodzajów instrumentów, również kont oszczędnościowych i obligacji skarbowych - mówi Bartosz Turek, analityk HRE Investments w rozmowie z “PB”.

Banki, które będą się przez następne miesiące zmagać ze skutkami zmian legislacyjnych, dotyczących m.in. wakacji kredytowych, świadomie ograniczają promocje na najbardziej popularne lokaty. Wykorzystują wzmożony popyt i chętniej przyciągają kapitał oszczędzających na dłuższy okres, sięgający nieraz nawet 18 miesięcy. Pozostało jednak kilka ciekawych propozycji krótkoterminowych, zarówno w małych, jak i dużych instytucjach.

Przygotowaliśmy subiektywny ranking lokat krótkoterminowych dla tych, którzy nie lubią mrozić kapitału i liczą się ze zmienną koniunkturą. Braliśmy pod uwagę oprocentowanie, długość trwania, limity wpłaty oraz konieczność spełnienia dodatkowych wymagań.

Lokaty miesięczne

NOWYdepozyt 1M Wysoki Procent – Bank Nowy

Zgodnie z nazwą stosunkowo nowa instytucja, która powstała po przymusowej restrukturyzacji PBS w Sanoku kusi oszczędzających niezwykle wysokim jak na warunki rynkowe oprocentowaniem, sięgającym 7,2 proc. w skali roku. Bank o braku renomy na rynku musi walczyć o nowych klientów, dzięki czemu jego oferta to istny rarytas – dotyczy dowolnych środków i można ją założyć przez internet bez konieczności otwierania konta. Minusem może być dość niska górna granica wpłaty, która wynosi 10 tys. zł. Przełknąć trzeba też zgody marketingowe.

Lokata urodzinowa – Bank Millennium

Promocyjna oferta polskiej instytucji kierowana jest wyłącznie do tych oszczędzających, którzy wkrótce spodziewają się urodzin. Jubilatom posiadającym konto osobiste bank proponuje 6 proc. w skali roku dla środków nie przekraczających 25 tys. zł. Jeśli świętowanie się przedłuży, to nie szkodzi – depozyt można otworzyć w ciągu miesiąca od dnia urodzin, mobilnie. Konto warto jednak założyć przed uroczystościami, gdyż promocja obowiązuje tylko dla tych, którzy byli posiadaczami rachunku na 4 dni przed urodzinami.

Lokata Facto – BFF

Włoski bank BFF, który w Polsce działa tylko internetowo, od kilku miesięcy proponuje oszczędzającym atrakcyjne lokaty na każdy okres trwania. Miesięczna wersja produktu o nazwie Facto jest tego dobrym przykładem– mimo wysokiego oprocentowania (5,5 proc.) nie ma górnego limitu wpłaty (obowiązuje za to depozytowy limit dla klienta – 12 mln zł). Przeznaczona jest dla dowolnych środków oraz do nowych i stałych klientów - wystarczy, że założą oni darmowy rachunek depozytowy, oprocentowany na 0,5 proc. Minusem może być to, że da się ją założyć tylko online.

Lokata Standardowa – Credit Agricole

Najmniejsze oprocentowanie dotychczas, wynoszące 3 proc., produkt francuskiego banku nadrabia elastycznymi warunkami. Lokata nie posiada górnego limitu wpłaty, oferowana jest nowym i stałym klientom dla dowolnych środków oraz co najważniejsze, jest odnawialna jako jedna z niewielu w całym rankingu. Ponadto, można ją założyć przez telefon, internet oraz w oddziale – wystarczy tylko konto osobiste.

Najlepsze lokaty na 1 miesiąc

BankOprocentowanieLimity (w tys.)KlientŚrodki
Bank Nowy7,21-10nowydowolne
Bank Millennium61 - 25nowy i obecnydowolne
BFF5,5min. 5nowy i obecnydowolne
Credit Agricole3min. 1nowy i obecnydowolne

Źródło: banki, Bankier.pl

Lokaty 3-miesięczne

Lokata Plus – Toyota Bank

Oprócz wysokiego oprocentowania (6 proc.) produkt ten zawiera wiele bonusów ciekawych z perspektywy oszczędzającego. Lokata dla dowolnych środków nowych i obecnych klientów wymaga jedynie konta osobistego. Jest odnawialna, przy zerwaniu wypłaca wypracowane odsetki, a jej górny limit to 40 tys. zł. Jeśli to za mało, nic straconego – w sumie każdy może założyć dziesięć “Lokat Plus”. Trzeba to jednak zrobić online.

Lokata mobilna – PKO BP

Kwartalna lokata od PKO BP ma oprocentowanie w wysokości 6 proc., które dostępne jest dla nowych i stałych klientów oraz - co ważniejsze - dla dowolnych środków. Do założenia mobilnej (tylko przez aplikację) wystarczy darmowe konto i 1 tys. zł. Z promocji można jednak skorzystać tylko raz, a górna granica wpłaty wynosi tylko 50 tys. Zł.

Lokata na Nowe Środki - BNP Paribas

BNP Paribas dogonił PKO BP pod względem oprocentowania, które również wynosi 6 proc. Konieczne jest konto osobiste, którego założenie bank może osłodzić jednak premią sięgającą kilkuset złotych, w zależności od klienta. Z oferty skorzystać mogą też stali klienci, muszą jednak użyć nowych środków, wpłaconych na rachunek po 13 lipca. Minusem jest to, że lokata jest nieodnawialna, a jej zerwanie powoduje utratę odsetek. Na plus można zapisać brak górnej granicy wpłaty.

Lokata Online Nowe Środki - Santander Consumer Bank

Instytucja zapewnia 5,5 proc. w skali roku bez konieczności otwierania konta tylko dla środków wpłaconych po 12 lipca 2022 r. Tego rodzaju zastrzeżenie rekompensowane jest przez bank wysoką górną granica wpłaty, sięgającą 400 tys. zł. Ponadto lokata jest odnawialna, co przy tak wysokim oprocentowaniu jest rzadkością.

Najlepsze lokaty na 3 miesiące

BankOprocentowanieLimity (w tys.)KlientŚrodki
Toyota Bank62 - 40nowy i obecnydowolne
PKO BP61 - 50nowy i obecnydowolne
BNP Paribas61 - ∞nowy i obecnynowe
Santander Consumer Bank5,51 - 400nowy i obecnynowe

Źródło: banki, Bankier.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane