Banki wabią lokatą do funduszy

opublikowano: 03-08-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Banki oferują klientom połączenie lokaty i funduszu inwestycyjnego. Podniesione ryzyko rekompensują potencjalnie wyższą stopą zwrotu.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

 • jakie są najnowsze oferty lokat z funduszem
 • które banki proponują najciekawsze produkty
 • jakie są zasady ich funkcjonowania
 • jak uniknąć utraty odsetek

Popularność depozytów mocno wzrosła w ostatnich tygodniach. Presja wywierana na bankach i podwyżki stóp procentowych przez RPP skutkowały poprawą oferty lokat, która przez długi czas obfitowała w produkty ze stawką równą lub bliską zeru.

Spadki na giełdach i wahania na rynku obligacji przestraszyły część inwestorów i skłoniły ich do szukania ochrony kapitału. Niełatwo jednak biernie przyglądać się temu, jak sytuacja na rynku akcji się poprawia, a prognozy dla instrumentów dłużnych są coraz bardziej optymistyczne. Klientom, którzy nie chcą rezygnować z lokat, ale pragną jednocześnie skorzystać z dobrej koniunktury na rynkach, banki oferują produkty będące połączeniem depozytu i jednostki uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym. Zasady oraz warunki dostępności ofert są różne, dlatego warto przyjrzeć się każdej z nich, aby stwierdzić, która będzie najlepszym wyborem.

Poniżej przedstawiamy lokaty z funduszem w pięciu największych bankach w Polsce.

ING – Lokata z funduszem

Jako bazę produktu bank proponuje 3-miesięczną lokatę oprocentowaną na 6,5 proc. W dniu wpłaty środków (co najmniej 4 tys. zł) 30 proc. z nich ląduje na depozycie, a pozostała część wpłacana jest do wybranego funduszu. Po upływie terminu lokaty pieniądze wraz z odsetkami wracają na konto klienta. Od jego decyzji zależeć będzie to, co stanie się z pieniędzmi zainwestowanymi w fundusz - można je wypłaci lub utrzymać. Po upływie 12 miesięcy zyskają status standardowych jednostek uczestnictwa, które można zamieniać na jednostki innych funduszy.

Dla oszczędzających w ramach oferty bank udostępnił tylko trzy fundusze, prowadzone przez NN Investment Partners TFI. Różnią się one jednak profilem i stopniem ryzyka. NN Obligacji Plus inwestuje w instrumenty dłużne i od początku roku jest 0,46 proc. pod kreską. Pozostałe fundusze - NN Stabilny Globalnej Dywersyfikacji oraz NN Globalny Odpowiedzialnego Inwestowania - inwestują w akcje i określane są jako bardziej ryzykowne. Ich wartość w tym roku spadła kolejno o 4,65 i 9,87 proc.

Wybrane subfundusze w ofercie lokaty z funduszem

SubfunduszAktywaRyzykoStopa zwrotu od początku roku (w proc.)
NN Obligacji PlusObligacje2/7
 • 0,46
 • NN Stabilny Globalnej DywersyfikacjiFundusze akcji i obligacji, Środki pieniężne3/7
 • 4,65
 • NN Globalny Odpowiedzialnego InwestowaniaAkcje6/7
 • 9,87
 • Źródło: NN Investment Partners TFI

  Pekao – Lokata z funduszem

  Pekao jako jedyny daje klientom możliwość wyboru długości trwania lokaty. Dla trzymiesięcznej oprocentowanie to 6 proc., półrocznej 6,5 proc., a rocznej 7 proc. Wkład (co najmniej 5 tys. zł) dzielony jest po połowie na depozyt i do wybranego funduszu. Po upływie terminu lokaty pieniądze wracają do oszczędzającego, a jednostki uczestnictwa w funduszu pozostają do jego dyspozycji. Może on je wymienić lub umorzyć bez dodatkowych kosztów.

  Bank w ramach oferty umożliwia klientom wybór jednego z sześciu funduszy. Różnią się one pod względem ryzyka i optymalnego horyzontu inwestycyjnego. Standardowo najbardziej promowany jest fundusz obligacji skarbowych, w tym przypadku nazwany Pekao Konserwatywny Plus, o relatywnie niskim ryzyku i stopie zwrotu (1,55 proc. od początku roku). W przypadku funduszy akcyjnych ciekawym wyborem może być Pekao Strategii Globalnej o umiarkowanym stopniu ryzyka i mniejszej tegorocznej stracie (-5,57 proc.) od bardziej ryzykownych odpowiedników.

  Wybrane subfundusze w ofercie lokaty z funduszem

  SubfunduszAktywaRyzykoStopa zwrotu od początku roku (w proc.)
  Pekao Konserwatywny PlusObligacje2/71,55
  Pekao Strategii GlobalnejFundusze akcji i obligacji4/7
 • 5,57
 • Pekao Strategii Globalnej DynamicznyFundusze akcji6/7
 • 12,94
 • Źródło: Pekao TFI

  PKO BP – Autolokacja III

  Podstawą produktu jest półroczna lokata, oprocentowana na 6,5 proc. w skali roku. Klient, który posiada konto osobiste, wpłaca na lokatę co najmniej 10 tys. zł. Przez następne pół roku bank cyklicznie przelewa część tej kwoty do subfunduszu. Po dokonaniu wszystkich operacji odsetki z lokaty lądują na koncie klienta, a pozostałymi środkami dysponuje zarządzający danego subfunduszu. Aby je odzyskać, wystarczy sprzedać jednostki uczestnictwa.

  Do dyspozycji oszczędzających bank udostępnił osiem subfunduszy. Oferta jest dość zróżnicowana - wybrać można zarówno PKO Obligacji Długoterminowych o niskim profilu ryzyka, jak również PKO Technologii i Inwestycji Globalnych określany jako najbardziej ryzykowny.

  Wybrane subfundusze w ofercie lokaty z funduszem

  SubfunduszAktywaRyzykoStopa zwrotu od początku roku (w proc.)
  PKO Obligacji DługoterminowychObligacje3/7
 • 8,36
 • PKO Medycyny i Demografii GlobalnyAkcje, Środki Pieniężne5/7
 • 6,1
 • PKO Ekologii i Odpowiedzialności Społecznej GlobalnyAkcje, Środki Pieniężne6/7
 • 7,35
 • Źródło: PKO TFI

  Santander Bank – Lokata z Funduszem IV

  Bank nietypowo nie podaje dolnego limitu wpłaty. Klient na trzymiesięczną lokatę oprocentowaną na 6,5 proc. może wpłacić maksymalnie tyle, ile wpłaci do wybranego funduszu. Cena wejścia dla każdego z nich jest inna, dlatego potencjalna minimalna kwota odsetek z depozytu również może się różnić. Santander wymaga od klientów dużej samodzielności - muszą oni samodzielnie kupić jednostkę funduszu i wpłacić pieniądze na lokatę (wszystko w ciągu jednego dnia). Dopiero wtedy promocja Lokata z Funduszem IV zaczyna obowiązywać.

  Są plusy tego rodzaju zasad - dzięki nim klient ma w ramach oferty dostęp do wszystkich funduszy banku, od najmniej ryzykownych, jak Santander Dłużny Krótkoterminowy (-0,88proc. od początku roku) po zmienne, jak Santander Prestiż Akcji Amerykańskich (-45 proc. od początku roku, najgorszy w grupie). Ciekawą propozycją może być Santander Prestiż Alfa inwestujący w akcje i obligacje w Polsce oraz za granicą, który od początku roku jest 0,21 proc. pod kreską, a w ciągu ostatnich trzech miesięcy wzrósł o 0,89 proc.

  Wybrane subfundusze w ofercie lokaty z funduszem

  SubfunduszAktywaRyzykoStopa zwrotu od początku roku (w proc.)
  Santander Dłużny KrótkoterminowyObligacje2/7
 • 0,85
 • Santander Prestiż AlfaAkcje i obligacje3/7
 • 0,21
 • Santander Prestiż Odpowiedzialnego Inwestowania GlobalnyFundusze ESG6/75,21

  Źródło: Santander TFI

  mBank - Oszczędzaj i inwestuj

  Podstawą oferty jest roczna lokata oprocentowana na 8 proc. Wymagana jest jednak dość wysoka wpłata (50 tys. zł) z której połowa trafia na depozyt, a reszta przeznaczona jest na inwestycje w wybrane fundusze. Propozycja mBanku różni się od pozostałych tym, iż dotyczy funduszy prowadzonych przez instytucje zewnętrzne, dzięki czemu klient ma znacznie większy wybór. Może to jednak utrudnić podjęcie decyzji, szczególnie że wymogiem jest wskazanie co najmniej pięciu funduszy.

  Nie brakuje też dodatkowych warunków, mogących odstraszać mniej doświadczonych oszczędzających. Aby utrzymać roczną lokatę z odsetkami w wysokosci 8 proc., trzeba dodatkowo wpłacać co miesiąc 500 zł na fundusz. Ponadto, nie należy wypłacać środków z funduszu przez minimum 300 dni. Niesprostanie któremuś z tych wymagań łączy się z automatyczną utratą odsetek z depozytu.

  Wybrane subfundusze w ofercie lokaty z funduszem

  SubfunduszAktywaRyzykoStopa zwrotu od początku roku (w proc.)
  Quercus shortKontrakty terminowe6/726,28
  PKO Papierów Dłużnych USDObligacje 4/77,35
  NN Spółek Dywidendowych USAAkcje6/7
 • 1,93
 • Źródło: Analizy.pl

  © ℗
  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Polecane