Najwyższy czas na innowacyjność

opublikowano: 26-12-2017, 22:00

Agro-Sur to najdynamiczniejsza z 4362 małych i średnich firm sklasyfikowanych w 18. już edycji rankingu Gazele Biznesu.

Gazele Biznesu to małe i średnie firmy, charakteryzujące się niezwykle szybkim rozwojem. Pomysł na nazwanie ich Gazelami wziął się stąd, że są szybkie, ale delikatne i podatne na wszelkie zmiany w otoczeniu. Od 2000 r. za miarę szybkości ich rozwoju przyjmujemy osiągany przez nie przyrost obrotów w ciągu trzech lat (wyrażony w procentach). To on właśnie decyduje o miejscu zajmowanym przez firmę w naszym rankingu.

W tym roku przygotowaliśmy już osiemnaste zestawienie Gazel Biznesu. Charakteryzuje je przede wszystkim mniejsza niż przed rokiem liczba notowanych firm — o 24. Nie oznacza to jednak wyhamowania rozwoju lub pogorszenia kondycji małych i średnich firm. Nasza lista zmienia się o setki firm tylko w okresach poważnych spadków koniunktury lub odbudowywania kondycji firm po kryzysach. Długość tegorocznej listy świadczy o tym, że ożywienie gospodarcze nie jest na tyle mocne, aby znacząco zwiększyć liczbę przedsiębiorstw spełniających niełatwe kryteria.

Więcej o kondycji sektora MSP mówi rubryka rankingu zatytułowana „Wzrost przychodów”. Zapisana w niej wartość ilustruje dynamikę rozwoju przedsiębiorstwa i decyduje o jego miejscu w zestawieniu. Niestety, kolejny rok z rzędu spadła liczba firm osiągających naprawdę spektakularny przyrost sprzedaży. Przykładowo: na tegorocznej liście są tylko dwie, które przez trzy lata zwiększyły sprzedaż dziesięciokrotnie, a jeszcze kilka lat temu bywało ich po 8-10. Kurczy się również liczba firm, które pomnożyły przychody razy pięć czy choćby trzy.

Może to wskazywać, że Polska przechodzi z fazy wczesnej gospodarki rynkowej w fazę gospodarki dojrzałej. Jednak nawet w dojrzałych gospodarkach małe i średnie firmy osiągają rekordowe przyrosty, jeśli zaoferują produkty lub usługi inne niż konkurencja lub innowacyjnie pozyskują klientów. Polskim przedsiębiorcom zdaje się wyczerpywać argument w postaci niskich kosztów pracy, a o innowacyjności może mówić tylko garstka. Bo choć jest wśród Gazel Biznesu wiele firm prowadzących prace badawczo-rozwojowe lub współpracujących w tym zakresie z instytucjami badawczymi lub uczelniami i z roku na rok ich przybywa, to jednak ciągle ich za mało, by zaważyły na obrazie grupy liczącej ponad 4300 przedsiębiorstw.

Wniosek: Gazele Biznesu wrócą do spektakularnych zwyżek, jeżeli postawią na badania i rozwój i w najbliższym czasie do rankingu dołączą start-upy. Jeśli oczywiście nie okażą się bańką napompowaną przez media, polityków i zbyt optymistycznie nastawionych inwestorów.

Oto firmy, które znalazły się na podium tegorocznej edycji rankingu:

Miejsce I - Agro-Sur >>> poznaj firmę

Miejsce II - Neotherm HPR >>> poznaj firmę

Miejsce III - Avanti >>> poznaj firmę


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Kowalczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu