Nastał czas spadków cen obligacji

Marek Knitter
opublikowano: 02-12-2002, 00:00

Inwestorzy poprzez intensywne zakupy obligacji skutecznie wywindowali ceny do rekordowych poziomów. Dealerzy ostrzegali jednak przed zbytnim optymizmem, dotyczącym ewentualnych decyzji RPP o redukcji stóp procentowych. Dla wielu inwestorów ubiegły tydzień okazał się więc istnym horrorem, gdyż rentowności 2-letnich papierów wzrosły o ponad 50 pkt bazowych. Automatycznie spadły ceny.

Na początku ubiegłego tygodnia ceny obligacji utrzymywały się wciąż na wysokim poziomie. Decydującym dniem stała się środa, kiedy RPP ogłosiła swoją decyzję. Co prawda, redukcja stóp nastąpiła, jednak była znacznie mniejsza od oczekiwań rynku. Inwestorzy byli bardzo rozczarowani, gdyż obniżka tylko o 25 pkt bazowych uczyniła nierealnym cały dalszy scenariusz redukcji, jaki został zdyskontowany w cenach obligacji. Dlatego tak gwałtowna i głęboka reakcja na rynku wtórnym nie może dziwić. Natychmiast po decyzji RPP rozpoczął się proces zamykania pozycji przez inwestorów. W piątek po południu rentowność obligacji 2-letnich wyniosła 5,99 proc., 5-letnich 5,91 proc. a 10-letnich 5,96 proc.

W tym tygodniu, szczególnie w pierwszych dniach, sytuacja nadal może być bardzo nerwowa. Rentowności papierów będą oscylowały w okolicach 6 proc. Nie należy spodziewać się, aby dzisiejsze ogłoszenie wielkości podaży nowych papierów 2-letnich miało większy wpływ na zachowanie inwestorów. Ważniejsza dla rynku będzie środowa aukcja, która powinna pokazać, jak dużym zainteresowaniem cieszą się jeszcze polskie papiery. W drugiej połowie tygodnia można oczekiwać wzrostów w przypadku obligacji 5-letniej PS0507 do 109,75 zł (rentowność 5,91 proc.) i później do 109,90 zł (5,88 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Nastał czas spadków cen obligacji