Netia wróciła do łask

  • Michał Błasiński
opublikowano: 04-03-2013, 00:00

Inwestorzy i analitycy przeprosili się z papierami telekomu. W ciągu kilkunastu sesji cena akcji wróciła do wyceny z początku roku.

Pogorszenie perspektyw biznesowych oraz obniżenie spodziewanej dywidendy przez TPSA (z 1,5 do 0,5 zł) odbiło się rykoszetem na notowaniach mniejszych spółek z branży telekomunikacyjnej. Wyprzedaż nie ominęła także Netii: w połowie lutego kurs spadł do najniższego poziomu od 4 lat. Już wtedy na łamach „PB” Konrad Księżopolski z BM BESI sugerował, że głęboka przecena jest nieuzasadniona i stwarza okazję do zarobku. Czas pokazał, że analityk miał rację. Notowania zawróciły na północ i w ciągu kilkunastu sesji zyskały 18 proc.

TRAFNA PROGNOZA: Konrad Księżopolski z BM BESI już w połowie lutego sugerował, że głęboka przecena Netii jest nieuzasadniona i stwarza okazję do zarobku. Miał rację — kurs wzrósł o 18 proc. [FOT. ARC]
TRAFNA PROGNOZA: Konrad Księżopolski z BM BESI już w połowie lutego sugerował, że głęboka przecena Netii jest nieuzasadniona i stwarza okazję do zarobku. Miał rację — kurs wzrósł o 18 proc. [FOT. ARC]

4 razy „kupuj”

W ubiegłym tygodniu telekom zebrał serię pozytywnych rekomendacji. Aż czterech analityków wystawiło zalecenie kupna papierów. Uśredniona wycena wynosi 5,21 zł (przy widełkach 5-5,4zł), czyli daje szansę na 14-procentową zwyżkę kursu. Autor najnowszego raportu Dominik Niszcz z DM Raiffeisen podniósł rekomendację z „trzymaj” do „kupuj”.

Jego zdaniem obecna cena akcji nie odzwierciedla prawdopodobieństwa przejęcia spółki przez strategicznego gracza w ciągu najbliższych dwóch lat.

— Atrakcyjna wycena na podstawie wskaźnik EV/EBITDA wynoszącego 3,4 na najbliższy rok, posiadana infrastruktura telekomunikacyjna oraz silna obecność w segmencie B2B sprawiają, że Netia wygląda atrakcyjnie nie tylko dla inwestorów giełdowych, ale także dla branżowych. Ponadto zapowiedziana przez zarząd polityka dzielenia się zyskiem oznacza jedną z najwyższych stóp dywidendy na rynku przy jednoczesnej nadwyżce przepływów operacyjnych pozwalającej na stopniowe spłacanie zadłużenia — argumentuje Dominik Niszcz.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Netia lepsza niż TPSA

Żaden analityk nie wycenia spółki wyżej niż wspomnianyna początku Konrad Księżopolski. Warto jednak podkreślić, że ekspert podtrzymał zalecenie kupna, ale obniżył cenę docelową z 5,9 do 5,4 zł. Zdaniem Konrada Księżopolskiego, w gronie telekomów Netia będzie lepszą inwestycją od TPSA.

— W odróżnieniu od blue chipa, Netia zaprezentowała i podtrzymała prognozę wyników na 2013 r., a ogłoszona polityka dystrybucji pieniędzy do akcjonariuszy oznacza bardziej atrakcyjną stopę dywidendy niż w przypadku TPSA — wyjaśnia Konrad Księżopolski.

Według analityka, spółka może wygenerować wystarczającodużo gotówki, aby utrzymać dywidendę wysokości 0,4 zł na papier. Przy okazji należy wspomnieć, że firma może zdecydować się na wykup akcji własnych. Konrad Księżopolski podkreśla również, że Netia posiada ekspozycję na segment stacjonarny, który obecnie jest bardziej stabilny niż komórkowy. Największym problemem spółki jest natomiast wysoka ekspozycja na rynek dostępu hurtowego, który charakteryzuje się niskimi marżami, oraz rynek telefonii stacjonarnej, który zmaga się z odpływem klientów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Błasiński

Polecane