Nie tylko nowinki

Jan Kaliński
opublikowano: 16-08-2006, 00:00

Tradycyjne usługi telekomunikacyjne przynoszą operatorom coraz mniejszy zysk.

Operatorzy oczekują od dostawców sprzętu nie tylko produktów opartych na najnowszych technologiach, ale przede wszystkim umożliwiających świadczenie wielu zaawansowanych usług, które w krótkim okresie zaczną przynosić przychody.

Jedną z ważniejszych kwestii jest możliwość łatwego wprowadzania nowych funkcji do posiadanej już infrastruktury, zdolność do szybkiego diagnozowania usterek, gdy szwankuje usługa, oraz najistotniejsze: umożliwienie naliczania opłaty za usługę według różnorodnych kryteriów.

— Dlatego tak istotny z punktu widzenia operatora jest nowy sposób budowy urządzeń, wykorzystujący technologię procesorów sieciowych. Jej zastosowanie umożliwia wprowadzanie nowych funkcji w całej sieci poprzez wymianę wyłącznie oprogramowania, co pozwala na unowocześnienie całej sieci operatora przy znacznie mniejszych kosztach. Zbędne są wtedy kosztowne inwestycje w nowy sprzęt. Najważniejsze jednak jest to, że czas od powstania potrzeby na rynku do jej zaspokojenia przez operatora może być nawet kilkakrotnie krótszy niż w klasycznych, stosowanych dziś rozwiązaniach — dodaje Paweł Wojciechowski z Alcatel Polska.

Kompatybilność

Drugim ważnym kryterium jest możliwość zapewnienia kompatybilności urządzeń pracujących w sieci operatora. Obecnie większość pochodzi od różnych dostawców.

— Wprowadzanie nowych usług wymaga współpracy urządzeń różnych dostawców, a to jest źródłem dodatkowych kosztów dla operatora. W założeniu, w sieciach następnej generacji nowe usługi są kreowane przez specjalnie do tego przeznaczone urządzenia, następnie dzięki zunifikowanym protokołom przekazywane do urządzeń wykonawczych, które niekoniecznie muszą pochodzić od tego samego producenta — opisuje Paweł Wojciechowski.

By zmniejszyć koszty operacyjne, operatorzy zwracają również uwagę na inwestycje w systemy zarządzania.

— Z uwagi na wzrost kosztów pracy oraz krótszy czas życia usług (rynek wymusza powstawanie nowych bardziej zaawansowanych usług telekomunikacyjnych) coraz częściej koszty działalności operacyjnej operatora stają się ważniejsze od początkowych nakładów inwestycyjnych. Dlatego wytwórcy sprzętu zwracają dużą uwagę na pokazanie, że ich rozwiązania umożliwiają redukcję kosztów działalności operacyjnej — opisuje Mariusz Kochański, dyrektor działu systemów sieciowych Veracompu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jan Kaliński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu