Niemcy chcą zatrudniać zwolnionych pracowników z Doliny Krzemowej

skib/, Reuters
opublikowano: 31-01-2023, 14:52
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Korporacje w Dolinie Krzemowej dokonują masowych zwolnień w odpowiedzi na kryzys gospodarczy. Niemieckie firmy dostrzegają w tej sytuacji szansę dla siebie, ponieważ w kraju brakuje wykwalifikowanych inżynierów oprogramowania - przekazał Reuters.

Fot. Achim Scholty/Pixabay

Na niemieckim rynku pracy są duże luki, jeśli idzie o siłę roboczą. Według stowarzyszenia Bitkom, w branży IT brakuje 137 tys. pracowników. Niemieckie firmy starają się przekonać do siebie inżynierów oprogramowania z Doliny Krzemowej, którzy stracili niedawno pracę.

Rząd federalny Niemiec upraszcza przepisy imigracyjne oraz warunki uzyskania obywatelstwa, żeby przyciągnąć wysoko wykwalifikowaną siłę roboczą. Władze landów szczególnie liczą, że plan zadziała.

“Serdecznie was zachęcam do przeprowadzania się do Bawarii” - napisała niedawno na Linkedinie Judith Gerlach, bawarska minister cyfryzacji. Wpis był kierowany do niedawno zwolnionych informatyków z Kalifornii.

Stawki oferowane przez europejskie firmy z reguły nie dorównują setkom tysięcy dolarów rocznie wypłacanych w kalifornijskich korporacjach, szczególnie, że euro jest słabsze od dolara. Zachętą może być jednak tańsza opieka zdrowotna i niższe koszty życia w Niemczech w porównaniu z miejscami takimi, jak San Francisco.

Na Zachodnim Wybrzeżu USA trwa masowa redukcja etatów. Giganci branży IT, czyli Microsoft, Alphabet i Meta, w obawie przed recesją zmierzają zwolnić prawie 40 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane