Niemcy liczą na znaczący spadek inflacji

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 15-11-2021, 11:28

Zdaniem niemieckiego ministerstwa gospodarki, na początku przyszłego roku inflacja powinna mocno wyhamować wraz z wygasaniem czynników, które implikują obecnie jej wysoką dynamikę, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Resort podkreślił, że większość czynników inflacjogennych ma charakter przejściowy i będzie stopniowo się redukować. Przyznał, że czasowe obniżenie stawki podatku VAT wsparło presję inflacyjną napędzając konsumpcję, doprowadzając w październiku inflację do poziomu 4,5 proc., najwyższego od 1993 r.

Pozostałymi czynnikami podbijającymi ceny są wysokie koszty surowców oraz energii, drożejącej z uwagi na koszty transformacji klimatycznej.

Ministerstwo prognozuje utrzymanie się wąskich gardeł w dostawach, co skutkować będzie dalszymi ograniczeniami w produkcji mimo jej wysokiego potencjału. Wzrost gospodarczy w końcówce bieżącego roku ma być nieznaczny.

Zrewidowana ostatnio w dół prognoza rządu niemieckiego zakłada, że w tym roku PKB wzrośnie o 2,6 proc. (wcześniej oczekiwano 3,5 proc.), zaś w 2022 r. tempo rozwoju przyspieszy do 4,1 proc. podczas gdy kwietniowa prognoza mówiła o wartości rzędu 3,6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane