Niemcy: odczyty indeksów PMI dla usług i przemysłu lepsze od oczekiwań

opublikowano: 24-01-2022, 11:44

Wstępne odczyty indeksów PMI dla niemieckich sektorów usług i przemysłu wzrosły w styczniu do kilkumiesięcznych maksimów i okazały się wyższe od oczekiwań analityków.

Indeks PMI dla sektora usług wzrósł z 48,7 do 52,2 pkt. To najwyższy wynik od dwóch miesięcy. Analitycy oczekiwali spadku do 48 pkt.

Indeks PMI dla sektora przemysłowego wzrósł z 57,4 do 60,5 pkt (najwyższy wskaźnik od pięciu miesięcy). W tym przypadku analitycy również spodziewali się spadku (do 57 pkt).

Odczyt powyżej 50 pkt świadczy o ożywieniu.

“Wskaźniki flash w styczniu znacznie przekroczyły konsensus i pokazały zaskakującą odporność niemieckiej gospodarki na początku roku. Oczekuje się, że produkcja w 2022 r. odbije się wraz ze złagodzeniem zakłóceń w łańcuchach dostaw. Styczniowe dane dotyczące usług pokazują wzrost aktywności po spadku pod koniec zeszłego roku, co jest kolejną pozytywną niespodzianką. Mimo to, rosnące koszty pozostają problemem dla firm" - skomentował Phil Smith, wicedyrektor ds. ekonomicznych w IHS Markit.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane