Niemiecki inwestor sprzedawał akcje banku centralnego Szwajcarii

opublikowano: 22-03-2018, 13:21
aktualizacja: 22-03-2018, 13:23

Theo Siegert, największy prywatny akcjonariusz banku centralnego Szwajcarii, sprzedał w ubiegłym roku 10 proc. posiadanego pakietu.

Siegert, niemiecki biznesmen i profesor, miał na koniec 2017 roku 6070 akcji Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB). Rok wcześniej posiadał 6720, wynika z rocznego raportu banku.

Zobacz więcej

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB)

Bloomberg

Siegert był akcjonariuszem SNB od 2008 roku i do 2016 roku dokupował jego akcje. Zdecydował się sprzedać dopiero w 2017 roku, w którym wartość rynkowa akcji SNB wrosła ponad dwukrotnie.

Alexander Koch, ekonomista Reiffeisen uważa, że to sprzedaż akcji przez Siegerta może rozwiązać zagadkę wzrostu kursu SNB w ubiegłym roku aż do 4724 CHF. Choć zwiększona podaż zwykle powoduje spadek ceny, to w przypadku akcji SNB reguła ta może nie działać. Koch przypomniał, że program skupu aktywów na rynku przez Europejski Bank Centralny zmniejszył dostępność najbezpieczniejszych obligacji i spowodował spadek rentowności poniżej zera. Dlatego akcje SNB, traktowane jak bezpieczne obligacje, stały się atrakcyjną alternatywą. Sprzedaż ich przez Siegerta stworzyła płynność i przestrzeń dla wzrostu ceny, uważa Koch.

W ubiegłym roku średni dzienny wolumen handlu akcjami SNB wynosił 151 papierów. W 2016 roku było to 106 akcji dziennie, w 2015 roku 64, a w kryzysowym 2008 roku tylko 32.

Ten rok może być kolejnym udanym dla notowań akcji SNB. Od stycznia zdrożały o 51 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Niemiecki inwestor sprzedawał akcje banku centralnego Szwajcarii