Nowa, kolorowa noga Lergu

opublikowano: 18-04-2019, 22:00

Producent żywic przejmuje czeską firmę MW Chemie, a wraz z nią zakłady Permedia. Zakup wytwórcy barwników to kolejny etap budowy grupy.

Lerg, który należy do Mariana Kwietnia — jednego z setki najbogatszych Polaków — to wytwórca syntetycznych żywic. Teraz ma apetyt na powiększanie rynku, a chce tego dokonać m.in. dzięki przejęciu czeskiej firmy MW Chemie. Najcenniejszym dla polskiej grupy aktywem są produkujące barwniki zakłady Permedia.

KOBIETA BIZNESU:
KOBIETA BIZNESU:
Agnieszka Kozubek-Bespalenko, jedna z liderek rankingu „100 Kobiet Biznesu 2017” organizowanego przez „PB”, ma pod sobą cały opakowaniowy pion grupy — jest prezesem Marpolu i GTX Hanex Plastic oraz wiceszefową Lergu.
FOT. MACIEJ GOCLON

Od żywic…

Historia firmy sięga lat 30., kiedy to śląska Lignoza zaczęła w poddębickim Pustkowie- Osiedlu budować swój nowy zakład. W odbudowanej po wojnie wytwórni pierwszą linię do produkcji żywic uruchomiono w latach 60. W 1995 r. spółka znalazła się w programie Narodowych Funduszy Inwestycyjnych, a w 2004 r. znalazła prywatnego właściciela. Dekadę później należące do Mariana Kwietnia przedsiębiorstwo zaczęło akwizycje, ale dotychczas koncentrowało się na przejmowaniu firm będących producentami opakowań.

…przez opakowania…

We wrześniu 2014 r. spółka kupiła Marpol spod Białegostoku, który jest wytwórcą tzw. opakowań giętkich — chodzi głównie o folie polietylenowe, polipropylenowe oraz laminowane produkowane na bazie tworzyw sztucznych i papieru.

O transakcji informowano jako o elemencie długofalowej strategii, która ma doprowadzić do stworzenia z Lergu grupy chemicznej o mocnej pozycji zarówno na polskim, jak i na europejskim rynku. W ślad za tą akwizycją poszły kolejne, obie w podobnym segmencie rynku. W kolejnym roku do grupy trafiła tyska firma Pabex, która również produkuje opakowania z foli, a jesienią 2016 r. spółka GTX Hanex Plastic z Dąbrowy Górniczej.

Ta ostatnia, kupiona od funduszy Argus Capital (i dwóch osób fizycznych) jest jednym z największych w kraju wytwórców opakowań z PET. Lerg miał w staraniach o tę firmę nie lada rywala, którym był giełdowy Plast-Box. Roczne przychody firm opakowaniowej części grupy Lerg, na którą składają się Marpol, Pabex oraz GTX Hanex Plastic przekraczają 400 mln zł.

…do barwników

Teraz Lerg stawia na zupełnie inne związki chemiczne — kontrolowana przez Czechów lubelska spółka Permedia to wytwórca środków barwiących oraz dodatków przeznaczonych do przetwórstwa tworzyw sztucznych.

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Nasza strategia zakłada dywersyfikację produkcji i branż. Przy globalnej gospodarce, mocno podatnej na różne wahania koniunkturalne na świecie, tylko duża, zdywersyfikowana firma jest w stanie poradzić sobie z ewentualnymi trudnościami na rynku — tłumaczy wiceprezes Lergu Agnieszka Kozubek- Bespalenko.

W jej opinii taka taktyka gwarantuje stabilność w sytuacji wahań rynkowych, czasach kryzysu czy osłabienia gospodarki i daje większe możliwości inwestycyjne. Menedżerka podkreśla, że grupa rozszerza zakresdziałalności, ale pozostaje wciąż w szeroko pojętej branży tworzyw sztucznych i ich przetwórstwa.

— Profil kupowanej przez nas spółki idealnie pasuje do modelu, którym potrafimy skutecznie zarządzać — zapewnia Agnieszka Kozubek-Bespalenko.

Produkowane przez Permedia substancje mogą być stosowane do barwienia farb, lakierów, emalii, ceramiki, mas w budownictwie i tworzyw sztucznych, a także żywic.

— Permedia to doinwestowana i nowoczesna spółkq. Jej zakup przyczyni się do rozwoju naszej grupy oraz wzmocni naszą pozycję na rynku tworzyw sztucznych jako dużego i stabilnego dostawcy — podkreśla wiceprezes i dyrektor generalna Lergu.

Lubelska firma, której historia zaczyna się w 1895 r. ma za sobą m.in. kilkuletni okres notowania na warszawskiej giełdzie. Od grudnia 2012 r. należy do firmy MW Chemie z czeskiej Pragi, które z kolei jest własnością Michala Wygrysa. I to on ma być stroną transakcji. Niestety nie wiadomo, jaka będzie jej wartość. Spółka twierdzi, że ze względu na podpisaną umowę o poufności nie może ujawnić takich danych. Zakup zostanie sfinalizowany po wydaniu zgody na koncentrację, o którą do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wystąpił w tym tygodniu Lerg. Na razie nie wiadomo, jakie będą kolejne kroki podkarpackiej firmy Mariana Kwietnia w kierunku budowania grupy.

Jej przedstawiciele unikają odpowiedzi na pytania o ewentualne kolejne akwizycje w innych obszarach rynku tworzyw sztucznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane