Nowy nadzór nad BGK

MF uzupełnił skład rady nadzorczej BGK. Szefem został Leszek Skiba, wiceminister finansów. Rewolucji nie będzie. Przynajmniej na razie...

Przez ostatnie kilka tygodni rada nadzorcza Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) nie miała przewodniczącego. Paweł Szałamacha, ministerfinansów, który z ramienia rządu nadzoruje państwowy bank rozwojowy, postanowił to naprawić. Zgodnie z przyjętą tradycją szefem rady nadzorczej został wiceminister finansów.

Jest jednak jedna drobna różnica, bo w ostatnich latach była to osoba odpowiedzialna w ministerstwie za rozwój rynku finansowego. To w kompetencjach mieli poprzedniprzewodniczący rady i wiceministrowie, m.in. Dorota Podedworna-Tarnowska i Wojciech Kowalczyk. Teraz pieczę nad zarządem BGK będzie sprawował Leszek Skiba, wiceminister, który na brak zadań w resorcie przy ul. Świętokrzyskiej narzekać nie może.

Podlegają mu departamenty związane z polityką wydatkową, podatkową i makroekonomiczną oraz związaneze sprawami zagranicznymi, w tym Unią Europejską. Jest też Głównym Rzecznikiem Dyscypliny Finansów Publicznych. Do resortu ściągnął go z Narodowego Banku Polskiego Paweł Szałamacha. Do rady nadzorczej trafili także: Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury i budownictwa, oraz Piotr Koziński, wicedyrektor Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego.

— Na razie nie ma planów rewolucji w działaniu banku — mówi nam osoba z resortu chcąca zachować anonimowość. BGK, zgodnie z zapowiedziami, ma być jednak kluczową częścią wielkiego planu nowej ekipy rządzącej na rozbujanie eksportu i inwestycji. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy