Czytasz dzięki

O kapitał nie jest łatwo

opublikowano: 24-12-2014, 00:00

RYNEK PIERWOTNY Inwestorzy nie wyrywają sobie akcji z rąk nie tylko na rynku wtórnym: oferty publiczne Gekoplastu i Dekpolu nie zakończyły się pełnym powodzeniem.

To był trudny rok na rynku pierwszych ofert publicznych, czego potwierdzeniem są także wyniki IPO budowlanego Dekpolu i działającego w branży tworzyw sztucznych Gekoplastu. Pierwsza z firm sprzedała 85 proc. oferowanych akcji, ale po cenie daleko (prawie 30 proc.) niższej od maksymalnej. Ponadto ze sprzedaży pakietu 650 tys. walorów zrezygnował prezes Mariusz Tuchlin. Pieniądze z emisji (30 mln zł) pójdą na wzmocnienie kapitału obrotowego, rozbudowę zakładu produkcji osprzętu, zakup ziemi pod projekty deweloperskie i wstępne ich finansowanie (w tym roku spółka planuje sprzedać 200 mieszkań, bank ziemi ma na 700). Debiut praw do akcji planowany jest na 8 stycznia 2015 r. Walory Gekoplastu zadebiutują na NewConnect także po Nowym Roku. Spółka nie przeprowadzała emisji, akcje sprzedawał natomiast czołowy akcjonariusz — Capital Partners. Plan udało mu się zrealizować w około 70 proc., a wartość sprzedanego pakietu to 5,4 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane