OBOP: Nastroje ekonomiczne poprawiają się, jednak nadal są pesymistyczne

PAP
opublikowano: 09-06-2009, 13:41

Nastroje ekonomiczne społeczeństwa poprawiły się w II kwartale tego roku, jednak nadal pozostają pesymistyczne - wynika z przeprowadzonego w maju sondażu TNS OBOP.

"W II kwartale 2009 r. zanotowany został wzrost Wskaźnika Nastrojów Ekonomicznych z 88,3 pkt. do 95,7 pkt. Jednak w ujęciu rocznym nastąpił znaczący spadek WNE - o 22,2 pkt" - napisano w komentarzu do badań.

"Od początku bieżącego roku wartość WNE utrzymuje się na poziomie niższym od 100 pkt., co oznacza przewagę nastrojów pesymistycznych nad optymistycznymi" - dodano.

Na podobnie niskim poziomie jak obecnie WNE znajdował się po raz ostatni w IV kwartale 2005 roku (wynosił wtedy 95,8 pkt.), informuje OBOP.

"Następnie nastąpił jego wzrost aż do rekordowych 120,2 pkt. w IV kwartale 2007 roku. Pod koniec 2008 i na początku 2009 roku wartość WNE gwałtownie obniżała się, obecnie zaś obserwujemy jej niewielki wzrost" - napisano.

Z danych OBOP wynika, że II kwartał 2009 roku przyniósł poprawę zarówno ocen gospodarki, jak i samooceny gospodarstw domowych.

"Wskaźnik Oceny Gospodarki wzrósł od lutego 2009 roku o 9,9 pkt., a Wskaźnik Samooceny Gospodarstw Domowych o 5,4 pkt. W ujęciu rocznym widoczny jest znaczący spadek obu wskaźników - zarówno WOG, jak i WSGD obniżyły się od maja 2008 roku o 22,2 pkt." - napisano.

Sondaż zrealizowano w dniach 7-10 maja 2009 r. na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

Wskaźnik Nastrojów Ekonomicznych jest cyklicznym badaniem prowadzonym przez TNS OBOP. WNE konstruowany jest na podstawie dziewięciu pytań odnoszących się zarówno do sytuacji makroekonomicznej - kraju, jak i mikroekonomicznej - gospodarstw domowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OBOP: Nastroje ekonomiczne poprawiają się, jednak nadal są pesymistyczne