OFE kręcą nosem na Pelion

opublikowano: 30-03-2017, 18:35

Pięć funduszy emerytalnych nie ma zamiaru odpowiadać na wezwanie na akcje Pelionu. Według nich prezes i wiceprezes dystrybutora farmaceutycznego dają za mało.

Jeden grosz więcej, niż wynosiła średnia notowań z sześciu miesięcy, poprzedzających wezwanie - tyle zaoferowali pozostałym akcjonariuszom twórcy giełdowego Pelionu, którzy ogłosili wezwanie na akcje spółki i chcą ją zdjąć z giełdy. Zapisy będą przyjmowane od jutra, ale już wiadomo, że największe instytucje na wezwanie odpowiadać nie zamierzają - przynajmniej nie po takiej cenie.

Zobacz więcej

Jacek Szwajcowski, prezes i główny akcjonariusz Pelionu

Marek Wiśniewski

„Aegon OFE, OFE Aviva BZ WBK, MetLife OFE, Nationale-Nederlanden OFE oraz OFE PZU "Złota Jesień" (...) oświadczyły, że cena za akcje spółki zaproponowana w wezwaniu nie odzwierciedla ich zdaniem wartości godziwej i w związku z tym każde OFE oświadczyło, że nie sprzeda akcji po cenie 52,33 zł za jedną akcję" - czytamy w komunikacie giełdowym Pelionu.

Wezwanie ogłosił wehikuł, kontrolowany przez Jacka Szwajcowskiego, twórcę i prezesa Pelionu. Wraz wiceprezesem Zygmuntem Molendą ma on pośrednio i bezpośrednio 25,77 proc. akcji spółki, dających 54,13 proc. głosów. Duża część tych papierów jest zastawem pod zaciągnięte niedawno kredyty, z których ma być sfinansowane wezwanie.

Tymczasem najwięksi akcjonariusze instytucjonalni Pelionu to Aviva OFE (13,44 proc.) i Nationale-Nederlanden OFE (9,95 proc.), pozostałe fundusze emerytalne mają poniżej 5 proc.

W środę zarząd Pelionu przedstawił stanowisko w sprawie wezwania, w którym - w oparciu o opinię KPMG Advisory - uznał cenę oferowaną przez twórców spółki za godziwą. Tymczasem analitycy biur maklerskich mają podzielone opinie - dwa biura wyceniają spółkę znacznie wyżej niż 52,33 zł, dwa inne sugerują sprzedaż papierów.

Pelion, którego główny biznes to hurt farmaceutyczny, opublikował niedawno wyniki roczne, pokazujące dynamiczny wzrost sprzedaży (o 8,5 proc., do 9,2 mld zł). Przedstawiciele spółki podkreślali jednak, że „nie przełożyło się to na poprawę pozostałych kluczowych wskaźników finansowych”. Zysk na poziomie EBITDA spadł o jedną trzecią, do 130,5 mln zł. Spółka negatywnie ocenia też perspektywy rozwoju, głównie ze względu na procedowaną przez Sejm ustawę o tzw. aptece dla aptekarza, która może mocno zaszkodzić jej ramieniu detalicznemu, czyli aptekom Dbam o Zdrowie.

— Wyniki Pelionu na poziomie operacyjnym, po oczyszczeniu ze zdarzeń jednorazowych, są lepsze od ubiegłorocznych. Dużą poprawę widać zwłaszcza w segmencie detalicznym, ale hurtowy też nie wygląda źle. Wydaje się, że ewentualne zmiany legislacyjne, hamujące rozwój sieci aptecznych, mogą pozytywnie przełożyć się na marże w hurcie. Uważamy, że spółka jest niedowartościowana, i rekomendujemy, by nie odpowiadać na wezwanie po cenie 52,33 zł za akcję — mówiła w ubiegłym tygodniu Sylwia Jaśkiewicz, analityk DM BOŚ, wyceniająca akcje Pelionu na 75,3 zł.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy