OPEC podwyższa prognozę podaży ropy spoza kartelu

opublikowano: 18-01-2018, 13:34

OPEC podwyższył swoją prognozę dla konkurencyjnego wzrostu podaży ropy naftowej. Chodzi przede wszystkim o wydobycie ropy w Stanach Zjednoczonych, donosi Bloomberg.

To druga z rzędu podwyżka po tym jak ceny ropy Brent wzrosły do poziomu ponad 70 USD za baryłkę.

Ropa naftowa
Zobacz więcej

Ropa naftowa fot. Bloomberg

Sam kartel rozpoczął drugi rok obowiązywania redukcji i ograniczenia wydobycia surowca, który przyniósł efekty w postaci zmniejszenia globalnej nadpodaży i wzrostu cen do najwyższego poziomu od trzech lat.

Jednak zwyżka notowań ropy budzi obawę, że konkurenci, w tym z USA będą zachęceni do zwiększenia produkcji. 

Wyższe ceny ropy zwiększają podaż na rynku, szczególnie w Ameryce Północnej – napisała organizacja w swoim comiesięcznym raporcie. 

Grupa podniosła prognozę na rok 2018 dotyczacą wzrostu zapasów surowca spoza OPEC o 160 tys.  baryłek dziennie, o 16 proc. do 1,15 mln baryłek dziennie.

Oczekiwany wzrost całkowitej podaży surowca w Stanach Zjednoczonych został skorygowany w górę o 110 tys. baryłek dziennie do poziomu 820 tys. dziennie, z wiodącą rolą konwencjonalnej produkcji. OPEC obniżył swoją prognozę wydobycia ropy łupkowej o 1,1 proc. z zeszłorocznego raportu do około 5,42 mbp.

OPEC i partnerzy, w tym Rosja, spotkają się w ten weekend w Omanie, aby przeanalizować swoją strategię odnośnie zmniejszania globalnej nadpodaży ropy. 

OPEC obniżył swoją prognozę popytu na własną ropę w tym roku do 33 mln baryłek dziennie z 33,15 mln dziennie. To nadal przekracza jego średnią dzienną produkcję w ostatnim miesiącu wynoszącą 32,42 miliona baryłek dziennie.

Cięcia produkcyjne grupy mają na celu przywrócenie handlowych poziomów zapasów do pięcioletniej średniej.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu