Opera sprzedaje Paged

KSA
opublikowano: 06-01-2009, 00:00

Fundusz ma już tylko nieco ponad 7 proc. akcji drzewnej spółki. Nie ujawnia, czy wyprzeda się do końca.

Fundusz ma już tylko nieco ponad 7 proc. akcji drzewnej spółki. Nie ujawnia, czy wyprzeda się do końca.

Opera TFI, zarządzający m.in. zamkniętym funduszem Karolina FIZ, zszedł poniżej 10 proc. w kapitale Pagedu. Przed transakcją miał 18,16 proc. głosów na WZA drzewnej spółki. Teraz zaangażowanie spadło do 7,31 proc. Zejdzie do zera?

— Nie mogę odpowiedzieć na to pytanie — mówi Tomasz Korab, wiceprezes Opery.

Dotychczas większe transakcje (Opera schodziła poniżej progu 20 proc. głosów na WZA Pagedu) odbywały się w pakietówkach, poza rynkiem regulowanym. Giełdowi gracze mogą więc jedynie mieć nadzieję, ze jeśli fundusz będzie sprzedawał dalej, zrobi to w ten sam sposób i nie będzie zasypywał rynku akcjami. Pierwszy pakiet odebrała spółka CI Consulting, związana z Edmundem Mzykiem (warto pamiętać, że biznesmen oddał swoje akcje Pagedu w zarządzanie właśnie zamkniętemu funduszowi Opery). Wygląda na to, że część akcji funduszu trafiło też do spółki Silueta Investments.

W ostatnich dwóch "pakietówkach" — z 29 grudnia 2008 r. — Opera sprzedała akcje Pagedu po cenie 4,45 i 4,4 zł. Tymczasem w połowie 2007 r. mogła sprzedać papiery po cenie przekraczającej 50 zł. Czemu wtedy tego nie zrobiła i sprzedała teraz tak tanio?

— Uznaliśmy, że po tej cenie warto sprzedać akcje. W połowie 2007 r. sprzedalibyśmy je, gdybyśmy mieli kupca — tłumaczy Tomasz Korab.

Akcjami Pagedu interesował się wówczas Krzysztof Moska. Negocjował z funduszem, ale się nie dogadał — poszło podobno o jedną złotówkę (Opera chciała 53, on oferował 52 złote). Tomasz Korab twierdzi, że gdyby biznesmen faktycznie był zainteresowany nabyciem akcji Pagedu — transakcja doszłaby do skutku. Tłumaczy, że Opera sprzedaje akcje drzewnej firmy, bo zmienia swoje podejście do sektora małych i średnich spółek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane