Pekin: Choroba odzwierzęca pod kontrolą, WHO jest innego zdania

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-07-2005, 10:15

Chiński minister zdrowia Gao Qiang oświadczył, że choroba pochodząca od świń, która w południowo-zachodnich Chinach zabiła już 31 osób, jest pod kontrolą. Jednakże Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa, że jest jeszcze za wcześnie, żeby to stwierdzić - poinformowała w piątek agencja AFP.

Chiński minister zdrowia Gao Qiang oświadczył, że choroba pochodząca od świń, która w południowo-zachodnich Chinach zabiła już 31 osób, jest pod kontrolą. Jednakże Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa, że jest jeszcze za wcześnie, żeby to stwierdzić - poinformowała w piątek agencja AFP.

    W prowincji Syczuan liczba przypadków tajemniczej choroby, która nie poddaje się żadnemu leczeniu, wzrosła do 152. Od środy do szpitali zgłosiło się aż 21 osób.

    "Jest za wcześnie, by mówić o opanowaniu choroby, ponieważ cały czas mamy do czynienia z nowymi przypadkami i ofiarami śmiertelnymi" - powiedział rzecznik WHO w Chinach, Bob Dietz.  W czwartek, jedynie siedmiu pacjentów opuściło szpital. 27 jest w stanie krytycznym.

    Chorobę wywołuje bakteria paciorkowca. Jest ona powszechna wśród świń, a przypadki zachorowań wśród ludzi są rzadkie.  WHO obawia się dalszego wzrostu aktywności bakterii, która zaatakowała więcej osób, niż kiedykolwiek przedtem.

    Epidemia dotknęła co najmniej 300 hodowli zwierząt w ponad 70 miejscowościach.

    Wszyscy chorzy wcześniej ubijali chore świnie i owce. Choroba nie przenosi się z człowieka na człowieka.

    Władze chińskie zabroniły rolnikom samodzielnego uboju zwierząt -bardzo częstej praktyki wśród chińskich rolników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Pekin: Choroba odzwierzęca pod kontrolą, WHO jest innego zdania