Czytasz dzięki

Piątka dla zwierząt wraca do Sejmu

opublikowano: 14-10-2020, 22:00

Hodowlę zwierząt futerkowych będzie można prowadzić do połowy 2023 r. — przewiduje projekt ustawy, który przegłosowali w środę senatorowie.

Słynna już lansowana przez Jarosława Kaczyńskiego „piątka dla zwierząt” wraca pod obrady Sejmu w zmienionej formie. Zamiast kilkumiesięcznego — jak chcieli projektodawcy — vacatio legis, obowiązywać będą znacznie dłuższe okresy. Fermy zwierząt futerkowych mogą funkcjonować do końca lipca 2023 r., zaś ubój rytualny na obecnych zasadach będzie możliwy aż do końca 2025 r. Senatorowie wprowadzili również do ustawy zapisy o odszkodowaniach dla przedsiębiorców.

Za takim kształtem projektu zagłosowało ostatecznie 76 parlamentarzystów, 11 było przeciwko, zaś 10 wstrzymało się od głosu. Wcześniej wyższa izba nie poparła wniosku grupy senatorów z PSL-Koalicji Polskiej, którzy chcieli odrzucenia projektu w całości. Za było tylko 24 głosujących (większość z KO), przeciw 64. Zapisy projektu, który wychodzi właśnie z Senatu, choć korzystniejsze niż wcześniejsze propozycje Sejmu, nie do końca satysfakcjonują hodowców.

— Projekt mówi o tym, że fermę będzie można prowadzić do końca 2023 r., ale oznacza to, że przygotowania do wygaszania biznesu będziemy musieli rozpocząć już w przyszłym roku. Spodziewam się, że znaczne zwolnieniapracowników nastąpią już na wiosnę — mówi Marek Miśko, dyrektor generalny Związku Polski Przemysł Futrzarski.

Najwięcej zastrzeżeń ma jednak do zapisów dotyczących odszkodowań. Przepisy przewidują, że hodowcy dostaną wypłaty pokrywające wartość niezamortyzowanych aktywów trwałych, zobowiązań kredytowych oraz utraconych korzyści. Dla wyliczenia tych ostatnich przyjęto okres od początku 2018 r. do pierwszych miesięcy 2020 r.

— To dla naszej branży bardzo chude lata. Już w drugim kwartale 2019 r. widać było, że na rynku dzieje się coś złego. Na aukcje do Helsinek i Kopenhagi przyjeżdżało coraz mniej kontrahentów z Azji, a to oni są największym odbiorcą futer na świecie. Kupowali mało i chcieli płacić ratalnie, czego nigdy wcześniej nie było. Dopiero w listopadzie okazało się, że Chiny ukrywały przed światem, że zmagają się z nową epidemią — tłumaczy Marek Miśko.

Według niego koronawirus uderzył w branżę futrzarską znacznie wcześniej niż w inne. Hodowcy z Polski wciąż mają problem ze sprzedażą skór.

— Na razie sprzedaliśmy te z 2018 r., ale zeszłoroczne wciąż czekają na nabywców, a mamy przecież końcówkę roku 2020 — wyjaśnia dyrektor.

Wyliczanie odszkodowań opartych na tak złym okresie będzie w jego opinii niesprawiedliwe. Marek Miśko dodaje, że Holandii, Wielkiej Brytanii, Czechach i Norwegii wysokość utraconych korzyści była wyliczana na podstawie średniej z ostatnich pięciu- -siedmiu lat.

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane