Pięć warunków stabilnych emerytur

Aby zapewnić społeczeństwu bezpieczne i godziwe emerytury, potrzeba nie tylko dobrych regulacji, ale i inwestycji w edukację ekonomiczną obywateli, uważa James Walsh ze stowarzyszenia brytyjskich funduszy emerytalnych.

Warunki konieczne do tego, by emerytury były bezpieczne i godziwe, doradca Pensions and Lifetime Savings Association James Walsh wytypował w swojej prezentacji na konferencji organizowanej przez CFA Society Poland i Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych. Na przykładzie brytyjskich doświadczeń z systemem emerytalnym specjalista pokazał, że do stabilności emerytur potrzeba nie tylko dobrych regulacji, ale i właściwych decyzji samych obywateli. Oto pięć warunków, których spełnienie jest konieczne, by emerytury były bezpieczne i godziwe.

1.    Stworzenie wystarczających oszczędności
Aby przez okres aktywności zawodowej ubezpieczonych zgromadzić kwoty pozwalające na sfinansowanie emerytury, potrzeba przyjęcia domniemania uczestnictwa w systemie wszystkich pracowników. W przypadku Wielkiej Brytanii, gdzie przez wiele lat oszczędności spadały, zwrot nastąpił dopiero po wprowadzeniu automatycznego włączania do systemu emerytalnego wszystkich pracujących powyżej 22 roku życia i zarabiających co najmniej 210 tys. funtów rocznie.

2.    Właściwa jakość systemu emerytalnego
Dobry system to taki, którego stabilności nie zagrażają postępujące zmiany demograficzne. Dlatego wiele krajów przeszło od systemów o zdefiniowanych świadczeniach do takich o zdefiniowanej składce. To dla przyszłych emerytów mniej komfortowe rozwiązanie, jednak konieczne, by starzenie się społeczeństw nie groziło zawaleniem się systemów, oceniał James Walsh.

3.    Właściwe regulacje
Aby kapitał przyszłych emerytów był właściwie zabezpieczony, potrzeba właściwych ram instytucjonalnych, w tym właściwej ochrony praw własności.

4.    Właściwe wybory na emeryturze
W Wielkiej Brytanii każdy obywatel może wypłacić całość aktywów emerytalnych wraz z ukończeniem 55. roku życia. Choć pokusie, by kapitał wydać od razu ulega minimalny odsetek ubezpieczonych, to jednak każdy może paść ofiarą tego, że niewłaściwie skalkuluje rozkład swoich wydatków na emeryturze, zauważał James Walsh.

5.    Trafione inwestycje
Przy inwestycjach o tak odległym horyzoncie jak emerytura należy dobrać aktywa o odpowiednim potencjale wzrostu. Na szczęście znacząca większość aktywów emerytalnych jest w Wielkiej Brytanii ulokowana w akcjach, a to mimo krótkoterminowych wahań giełdowych indeksów daje szansę na wzrost ich wartości w długim terminie.

fot. fotolia
fot. fotolia
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane