Pierwszy rok Pulsu Historii

Marcin Dobrowolski
opublikowano: 16-12-2015, 12:45

Dokładnie rok temu, 16. grudnia 2014 r., uruchomiliśmy pierwszy w Polsce portal historii gospodarczej. W ciągu dwunastu miesięcy zyskaliśmy liczne grono stałych czytelników i okrągłą liczbę dwóch milionów odsłon, która stuknęła akurat w pierwsze urodziny!

W tym czasie powstało blisko 350 artykułów, z których wybraliśmy kilka budzących największe zainteresowanie:

Zobacz więcej

Mansa Musa, najbogatszy człowiek w historii, bohater najpopularniejszego tekstu naszego portalu

Najbogatszy człowiek w historii

Opowieść o prawdopodobnie najbogatszym człowieku w historii świata - Mansa Musie, władcy Imperium Mali, który zdobył olbrzymi majątek na afrykańskim handlu. Jego fortuna  przez współczesnych historyków gospodarki szacowana jest na 400 miliardów współczesnych dolarów. 

Co kryje "złoty pociąg"?

Gorączka związana z zaginionym pociągiem, dotychczas trawiąca umysły poszukiwaczy skarbów, udzieliła się pod koniec sierpnia milionom ludzi po tym, jak Główny Konserwator Zabytków poinformował o jego prawdopodobnym odnalezieniu. Choć po specjalistycznych badaniach nie udzielono jednoznacznego potwierdzenia istnienia składu, to warto przypomnieć jakie przedmioty Niemcy ukrywali w ostatnich miesiącach istnienia III Rzeszy.

Karlino - bardzo polski Kuwejt

Erupcja ropy w pomorskim Karlinie była największą w całej Europie. Spodziewane wielkie złoża okazały się jednak nieekonomiczne w eksploatacji, którą zakończono w 1983 r.

Russian America, czyli o rosyjskiej kolonizacji

Zaledwie 7 milionów dolarów kosztowała Stany Zjednoczone Alaska. Rosjanie świętowali sprzedaż, Kongres USA krytykował marnowanie pieniędzy. My przypominamy skąd Rosjanie wzięli się w Ameryce Północnej i jak wyglądały szczegóły transakcji.

Sznyt przedwojennej kolei (GALERIA)

O tym dlaczego podróżujący koleją do Paryża Niemcy woleli polskie składy przejeżdżające przez Berlin od rodzimych pisaliśmy w tekście bogato ilustrowanym zdjęciami Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Obietnice Walezego #Wybory1573

Ubiegający się o polską koronę kandydaci także składali obietnice, z których ciężko było się wywiązać. Być może z powodu niemożliwości ich spełnienia Henryk Walezy uciekł po zaledwie kilku miesiącach rezydowania na Wawelu?

Polski Teatr S.A.

Instytucje kultury również korzystały z możliwości emisji papierów wartościowych. Najciekawsze akcje i obligacje publikujemy dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Kolekcjonerów Historycznych Papierów Wartościowych.

"Taki nasz polski Dior"

Działający na przełomie XIX i XX wieku w warszawie Dom Mody HERSE stawiany był na równi z największymi markami zachodniej Europy. Kto wie, być może gdyby nie kryzys lat 30. i wybuch wojny wciąż istniałby ten nazywany "polskim Diorem"?

NAGRA Stefana Kudelskiego

Niewiele osób ma świadomość, iż polski inżynier pracujący w Szwajcarii - Stefan Kudelski - wniósł tak wielki wkład w technologię nagraniową, że aż doceniono go dwoma Oscarami. Jego sprzęt pod marką NAGRA wykorzystywany był przy największych produkcjach Hollywood a także najbardziej tajemniczych operacjach szpiegowskich...

Mussoliniego pomysły na ekonomię (WIDEO)

Rozmowa z profesorem Wojciechem Morawskim z warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej stanowi kolejną z cyklu rozmów o historii gospodarki. Tym razem poznajemy pomysły włoskich faszystów, które miały umożliwić odbudowę Imperium Rzymskiego - wymarzonego mocarstwa Duce.

Nasze profile w mediach społecznościowych dają możliwość ciekawych dyskusji na poruszane w artykułach tematy. Każdy z profili śledzi ponad tysiąc użytkowników!

Link do profilu na Facebooku.

Link do profilu na Twitterze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Historii / Pierwszy rok Pulsu Historii