PIR wchodzi w szybki internet

W dociąganiu światłowodów do polskich domów giełdowemu Hawe pomoże państwowy wehikuł

Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) rozwijają skrzydła. Dziś stworzona w połowie tego roku spółka — koncentrująca się na długoterminowym finansowaniu krajowych inwestycji infrastrukturalnych — ogłosi dwa nowe projekty, w których realizację zaangażuje gotówkę. Jednym z nich będzie budowa sieci FTTH (czyli „światłowodu do domu”) przez notowane na GPW Hawe. Nieoficjalnych jeszcze informacji nie chciał komentować Krzysztof Witoń, prezes Hawe. Komentarza odmówiło też biuro prasowe PIR.

ŚWIATŁOWODOWY SOJUSZ: Dziś Mariusz Grendowicz, prezes PIR, wraz z szefującym Hawe Krzysztofem Witoniem ogłoszą, że państwowy wehikuł inwestycyjny
zaangażuje się w projekt światłowodowy. W związku z „realizacją przez spółkę projektów z wykorzystaniem środków publicznych” wczoraj z nadzoru Hawe,
zaledwie po tygodniu, odeszła Joanna Baniak, żona wiceministra skarbu. [FOT. WM]
Zobacz więcej

ŚWIATŁOWODOWY SOJUSZ: Dziś Mariusz Grendowicz, prezes PIR, wraz z szefującym Hawe Krzysztofem Witoniem ogłoszą, że państwowy wehikuł inwestycyjny zaangażuje się w projekt światłowodowy. W związku z „realizacją przez spółkę projektów z wykorzystaniem środków publicznych” wczoraj z nadzoru Hawe, zaledwie po tygodniu, odeszła Joanna Baniak, żona wiceministra skarbu. [FOT. WM]

Składka na internet

Kontrolowana przez Marka Falentę spółka już wcześniej zapowiadała, że w ciągu pięciu lat będzie chciała dociągnąć światłowody do 700 tys. domów i szukała finansowania dla projektu — z własnych pieniędzy chciała pokryć około 20 proc. kosztów jego realizacji, przekraczających 0,5 mld zł. Na podobnym poziomie ma kształtować się udział PIR. Oznacza to, że działający w ramach programu Inwestycje Polskie fundusz do końca dekady wyłoży na światłowody ok. 120 mln zł. Resztę (ok. 300 mln zł) Hawe ma zdobyć w bankach i od dostawców infrastruktury, którzy będą współpracować ze spółką.

Fundusze trafią prawdopodobnie do stworzonej na potrzeby projektu spółki celowej — podobny model ma funkcjonować w przypadku pierwszej inwestycji PIR, czyli zapowiedzianego w październiku wsparcia Lotos Petrobaltic w eksploatacji złoża ropy naftowej na Morzu Bałtyckim. Dziś pod względem dostępu do infrastruktury światłowodowej Polska jest w europejskim ogonie — wskaźnik nasycenia sieciami szerokopasmowymi typu FTTH nie przekracza u nas 0,5 proc., podczas gdy u europejskich liderów to ponad 20 proc.

Tymczasem — jak jeszcze w lipcu na łamach „PB” szacował Krzysztof Witoń — „wzrost penetracji sieci FTTH o 10 pkt proc. może zwiększyć PKB nawet o 1 pkt proc.". Do rozwoju sieci szerokopasmowych Polskę zobowiązuje też unijna Agenda Cyfrowa, zgodnie z którą do 2020 r. co najmniej połowa ludności powinna mieć dostęp do internetu o szybkości 100 Mb/s.

Światłowód pod strzechą

Hawe już zaczęło prace nad pilotażowym projektem FTTH na warszawskim Ursynowie, gdzie negocjuje ze spółdzielniamimieszkaniowymi warunki, na jakich będzie dociągać światłowody do bloków mieszkalnych. Korzysta przy tym z infrastruktury Orange, a jego partnerem technologicznym jest chiński Huawei. Docelowo łącza mają być udostępniane wszystkim operatorom, którzy ceną i ofertą powinni rywalizować o klienta końcowego. Pierwsi mieszkańcy Warszawy będą mogli korzystać z tej technologii prawdopodobnie pod koniec przyszłego roku.

Potem Hawe ma zacząć działać w innych miastach — podstawą będzie istniejący już i należący do spółki światłowodowy ring, obiegający Polskę. Znajdujące się w jego zasięgu aglomeracje to m.in. Poznań, Kraków, Szczecin, Trójmiasto, Lublin, Rzeszów, Białystok i Olsztyn. W podobnym modelu działa m.in. holenderska spółka Reggefiber, która ma w zasięgu 1,45 mln domów i udostępnia łącza kilkunastu tamtejszym operatorom. Dziś z tej technologii korzysta mniej więcej co trzeci podłączony do sieci FTTH holenderski dom.

Rozwój kosztuje
Misją Polskich Inwestycji Rozwojowych jest „przyczynianie się do wzrostu PKB oraz tworzenie miejsc pracy”, ale korzystająca z kapitału BGK spółka nie jest organizacją charytatywną i ma angażować się na zasadach rynkowych wyłącznie w perspektywiczne i rentowne projekty. Na pojedynczy ma przeznaczać od 50 do 750 mln zł. Do dziś zadeklarowała udział tylko w dwóch projektach, realizowanych przez spółki z udziałem skarbu państwa — ma współfinansować eksploatację bałtyckich złóż ropy przez Lotos Petrobaltic, podpisała też wstępne porozumienie z Lotosem i Grupą Azoty w sprawie budowy kompleksu petrochemicznego. Do grona partnerów PIR dołącza pierwsza spółka prywatna — Hawe — a także, według wstępnych zapowiedzi, „partner samorządowy”. PIR oficjalnie informuje, że analizuje obecnie warunki udziału w 46 kolejnych projektach.

 

42 mld zł Tyle kosztowałoby stworzenie infrastruktury FTTH w całej Polsce…
8-12 mld zł …tyle, według szacunków MAC, powinien na takie projekty wyłożyć sektor prywatny…
1 mld zł …a tyle powinny dołożyć Inwestycje Polskie.

Źródło: Narodowy Plan Szerokopasmowy, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, projekt z listopada 2013 r.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / IT&Internet / PIR wchodzi w szybki internet