Plus vs URTiP

Joanna Barańska
opublikowano: 19-09-2005, 00:00

Sąd zdecyduje, czy atrakcyjne częstotliwości dostanie Polkomtel, Era, a może żadna z tych firm. W tle sprawy jest Polpager.

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) przydzielił spółce OSP Polpager częstotliwości w paśmie 883-887 MHz. Firma jest operatorem sieci telefonii stacjonarnej z dostępem radiowym Sferia. Wkrótce potem Polkomtel, operator sieci komórkowej Plus GSM, stwierdził, że te fale znajdują się tak blisko jego zakresu, że powodują zakłócenia. Dlatego też w maju 2004 r. wystąpił do URTiP o zarezerwowanie dla niego do wykonywania usług telefonii GSM częstotliwości 880-890 MHz i 925-935 MHz.

URTiP odmówił, argumentując, że o te same częstotliwości wystąpiła Polska Telefonia Cyfrowa (PTC), operator Ery, a w tej sytuacji nie wolno dać zgody na przydział fal żadnej z firm i trzeba rozpisać przetarg. W tym czasie zmieniło się prawo telekomunikacyjne. Nowe obowiązuje od września 2004 r.

— Przepis przejściowy, który nakazuje prowadzić postępowania sprzed zmiany prawa według dawnych przepisów, wskutek decyzji URTiP nie stosuje się do naszego wniosku o przydział. To postępowanie jest już bowiem zamknięte, zakończone decyzją odmowną — tłumaczy mec. Elżbieta Barenbruch, radca prawny Polkomtela.

W piątek Polkomtel starał się podważyć decyzję URTiP w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Zdaniem mec. Barenbruch, URTiP nie powinien był odmawiać przydziału, tylko jak najszybciej rozpisać przetarg.

Sprawy pewnie by nie było, gdyby URTiP od razu rozpisał przetarg na zakres żądany przez Polkomtela i PTC. Prawo nakazuje mu uczynić to niezwłocznie, lecz nie później niż sześć miesięcy od wpłynięcia pierwszego wniosku o przydział. Ten termin minął w październiku 2004 r.

— Mogę tylko potwierdzić, że przetargu do tej pory nie przeprowadzono — przyznał bezradnie mec. Michał Sut, radca prawny URTiP.

Spór ma też drugie dno. Polkomtel kwestionuje przydzielenie częstotliwości Polpagerowi.

— Nie było planu ich zagospodarowania i nikt inny nie występował o nie, bo nie wiedział, że URTiP będzie je oddawał — mówi mec. Barenbruch.

Operatorzy komórkowi uważają Sferię za zagrożenie dla swoich interesów, ponieważ stosowaną przez nią technologię radiową CDMA z powodzeniem można wykorzystać do świadczenia usług ruchomych o standardzie 3G (opiera się na niej telefonia komórkowa w USA i Azji).

Wyrok za dwa tygodnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Barańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Plus vs URTiP