Płynność - cel nr 1 deweloperów

DI
opublikowano: 27-03-2009, 12:22

Wielu deweloperów przy założeniu zerowej sprzedaży mieszkań nie przetrwa do końca roku. To jest problem, przed którym stoi branża – alarmuje Michał Sztabler, analityk DM PKO BP, cytowany na  GPWInfostrefa. 

Na początku tygodnia akcje deweloperów cieszyły się wzięciem u inwestorów. Za dobrą monetę zostały wzięte informacje o rosnącej dynamice sprzedaży mieszkań. Rozpalone czoła inwestorów w rozmowie z PAP zdaje się chłodzić Michał Sztabler, analityk DM PKO BP. Zaznacza, że wszyscy deweloperzy prognozują spadek sprzedaży względem ubiegłego roku.

- Obecna sytuacja nie jest traktowana jako koniec recesji w branży deweloperskiej, ale jako poprawa sytuacji względem czwartego kwartału, który był tragiczny. Jedyną spółką z rozsądną sprzedażą mieszkań w pierwszym kwartale jest Gant. W całym kwartale można oczekiwać 150 mieszkań sprzedanych przez tego dewelopera – mówi Sztabler.

Jego zdaniem, w obecnej sytuacji wyniki deweloperów są sprawą wtórną wobec zachowania przez nich płynności.

- Najważniejsze jest utrzymanie płynności finansowej. Brak wpływu ze sprzedanych mieszkań i konieczność spłaty zaciągniętych kredytów może zrodzić niebezpieczną sytuację dla deweloperów. Wielu z nich przy założeniu zerowej sprzedaży nie przetrwa do końca roku. To jest problem przed którym stoi branża – powiedział Sztabler.

Wskazuje jednak na spółkę, która jest w niezłej sytuacji. To Dom Development.

- Zachowanie kursu deweloperów będzie zależało od bezpieczeństwa finansowego spółek. Sprzedaż jest słabsza niż przed rokiem zarówno w JW Construction jak i w Dom Development, ale rynek jest bardzo trudny i nie jest to zaskoczeniem. Bezpieczeństwo finansowe w Dom Development jest zdecydowanie większe. Spółka może przetrwać z zerową sprzedażą mieszkań do końca 2010 r.  – ocenia Sztabler.    

DI, PAP, GPWInfostrefa

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Płynność - cel nr 1 deweloperów