Polacy chcą budować w Arktyce

opublikowano: 14-12-2015, 22:00

Firmy, które wzięły udział w pierwszej misji Go Arctic, od Danii wolą Grenlandię, choć bliżej jej do PRL niż UE.

Chociaż Grenlandia nie jest członkiem Unii Europejskiej, to łatwiej tam zrobić biznes niż w Danii. Takie są wnioski z pierwszej misji w ramach rządowego programu Go Arctic. Wzięły w niej udział m.in. Agata Dust Control, CWD, Ecorys, Energo Natura, Izodom, Solcraft i WSK Kraków.

Grenlandia
Grenlandia
Caters News Agency/ Forum

— Duński rynek jest bardziej zbiurokratyzowany, a bariery wejścia są większe, szczególniew branży ekologii. Na Grenlandii szuka się rozwiązań win-win — mówi Mateusz Halicki, prezes Ecorys Polska, spółki konsultingowej z holenderskiej grupy wyspecjalizowanej w promocji. Potwierdza to Jakub Wójcik, wiceprezes Izodomu, producenta materiałów budowlanych do domów energooszczędnych, który od paru lat eksportuje do Danii. — Duńczycy są ksenofobiczni. Mają silne związki przemysłowe, które są organizatorami targów, i nie dopuszczają do udziału w nich konkurencji. Inspekcje BPH uprzykrzają życie zagranicznym firmom — twierdzi Jakub Wójcik.

Polska ambasada w Kopenhadze opracowała specjalny poradnik dla przedsiębiorców. Izodom przeszedł proces „skandynawizacji”: założył z lokalnym partnerem Izodom Denmark i zapisał się do klastra zielonych domów.

Centralne planowanie

Inaczej robi się biznes na Grenlandii.

— To kraj socjalistyczny, w którym o biznesie rozmawia się z ministerstwami. Bezskutecznie próbowałem skontaktować się ze wszystkimi 12 firmami budowlanymi. Nie były zainteresowane, bo pracują tylko na zlecenieministerstwa budownictwa. Gdy pojechaliśmy z misją organizowaną przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ) i mieliśmy spotkania z przedstawicielami rządu, stawili się wszyscy prezesi — mówi Jakub Wójcik. Dzięki temu dowiedział się, że ministerstwo budownictwa planuje w najbliższych latach budowę 600-1000 domów. I chce je dostarczyć. — Już mamy plany tych domów, być może zaczniemy od budowy akademika, żeby ministerstwo zobaczyło, co można zrobić z naszymi materiałami — informuje wiceprezes Izodomu.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Zakwaterowani w jednym pensjonacie polscy biznesmeni wpadli na kolejny pomysł.

— Pensjonat ruszył w czerwcu i od otwarcia pęka w szwach. Pomyśleliśmy o inwestycji w hotel — przyznaje Mateusz Halicki.

Co dalej

Sławomir Majman, prezes PAIIZ, zapowiada w styczniu wyjazd na konferencję Arctic Frontiers w Norwegii, program szkoleń dla polskich firm, portal i wydawnictwa, a za granicą — misje, podczas których polskie firmy spotkają zagranicznych partnerów.

— KGHM jest obecny w Grenlandii, PCC w Islandii. Polskie firmy nie będą jednak walczyć o złoża gazu czy ropy ze światowymi gigantami. Małe i średnie przedsiębiorstwa mają szanse w takich sektorach, jak: ochrona środowiska naturalnego, sprzęt górniczy, poszukiwania geologiczne, budownictwo, infrastruktura, przemysł spożywczy czy rozwój turystyki — mówi Sławomir Majman.

PAIIZ ubiega się o fundusze na program Go India, który ruszył półtora roku temu, Go Iran oraz Go East, który ma wesprzeć polskie firmy działające za wschodnią granicą. Będzie też kontynuował Go China i Go Africa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane