Polki mają apetyt na zysk

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 26-02-2015, 00:00

Finanse osobiste

Zbadania „Polki w świecie finansów. Na co oszczędzają, odkładają i jak inwestują”, przeprowadzonego na zlecenie Avivy Investors, wynika, że kobiety są samodzielne finansowo: mają swoje konta, podejmują większość decyzji finansowych i swobodnie dysponują pieniędzmi.

Mogą sobie pozwolić na drobne przyjemności, takie jak kosmetyki, ubrania, obuwie czy wizyty w salonach piękności, ale równocześnie oszczędzają i inwestują z myślą o zabezpieczeniu przyszłości, na przysłowiową „czarną godzinę” lub rzeczy przydatne dla całej rodziny, jak remont domu czy wakacje.

Prawie 70 proc. Polek posiada oszczędności, a co trzecia z nich zgromadziła od 1 do 10 tys. zł. Sposoby pomnażania kapitału nie są już tak wyrafinowane. Mimo że większość kobiet ma świadomość, że obecne oprocentowanie bankowych produktów jest mizerne, to i tak ponad połowa z nich pieniądze trzyma na koncie oszczędnościowym, 37 proc. na lokacie, a 36 proc. na rachunku bieżącym.

Z funduszy inwestycyjnych korzysta zaledwie 9 proc. ankietowanych kobiet, ale mają one spory apetyt na ryzyko. Ponad 60 proc. z nich wybrało fundusze z udziałem akcji (czysto akcyjne lub mieszane).

Polki są też chętne zmienić swoje preferencje inwestycyjne. Gdyby pojawiła się oferta wiarygodnej instytucji finansowej, dająca możliwość zarobienia o 4-5 pkt. proc. więcej niż w banku, to wówczas prawie 40 proc. kobiet przeniosłoby tam oszczędności. Badanie zostało przeprowadzone na próbie ponad 1 tys. kobiet.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu