Polsce daleko do Irlandii i Czech

opublikowano: 19-11-2013, 00:00

Nasz system podatkowy jest uważany za jeden z najmniej stabilnych w Europie. Najgorzej jest jednak na Węgrzech.

Polska znalazła się w grupie krajów, w których prowadzenie działalności stanowi dla przedsiębiorców największe wyzwanie — wynika z badania firmy doradczej Deloitte na temat stabilności systemów podatkowych w Europie 2013 („European Tax Survey. The benefits of stability”). Badanie przeprowadzono w 27 krajach, w czerwcu i lipcu br. Osoby odpowiedzialne za kwestie podatkowe w firmach europejskich zostały poproszone o zidentyfikowanie trudności, z jakimi muszą się zmierzyć, prowadząc działalność.

Niestabilność systemu podatkowego i częste zmiany legislacyjne wymieniano na pierwszym miejscu. Największy odsetek odpowiedzi negatywie oceniających system podatkowy pochodzi z Węgier. Aż 81 proc. ankietowanych tak postrzega ten kraj. W Polsce ponad 60 proc. respondentów ocenia w ten sposób system podatkowy.

Najlepsze opinie uzyskały Czechy i Irlandia, gdzie odpowiednio tylko 34 proc. i 11 proc. badanych uznało tamtejsze rozwiązania za niestabilne. Według 80 proc. uczestników badania, głównym powodem niestabilności systemu podatkowego są częste zmiany legislacyjne, a 50 proc. ankietowanych podaje niejednoznaczność i zmienność praktyki orzeczniczej, inni wymieniają też wsteczne zmiany legislacyjne oraz zbyt długo trwające postępowania podatkowe. 44 proc. badanych wskazuje, że pewność systemu podatkowego w przyszłości jest podstawowym czynnikiem podnoszącym konkurencyjność gospodarki, a 36 proc. wskazuje też na uproszczenie przepisów podatkowych.

— W Polsce skomplikowany system podatkowy jest istotną przeszkodą większego wzrostu gospodarczego. Pomimo postępu w porównaniu np. z latami 90., wciąż nam daleko do modelu najbardziej stabilnych podatkowo krajów Europy Zachodniej, gdzie organy podatkowe są równorzędnym partnerem w biznesie — przyznaje Krzysztof Moczulski, partner zarządzający Działem Doradztwa Podatkowego Deloitte Polska.

Stabilność otoczenia prawnego najwyżej oceniają podatnicy w Holandii, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu i Szwajcarii. Według badania, relacje z organami podatkowymi są jednak relatywnie stabilne, 2/3 respondentów określiło je jako dobre lub bardzo dobre. Na pytanie o kontrole podatkowe, 75 proc. badanych stwierdziło, że w ciągu ostatnich trzech lat doświadczyli ich kontroli w zakresie podatku od towarów i usług (VAT), a ok. 60 proc. — podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu