Polscy pracownicy wracają z Norwegii

opublikowano: 07-11-2017, 09:37
aktualizacja: 07-11-2017, 09:39

Wielu pracowników ze wschodniej Europy, m.in. Polaków, opuszcza Norwegię i wraca do rodzinnych krajów, pisze norweski dziennik Aftenposten.

- Szczyt imigracji za pracą był w 2012 roku, a teraz widzimy coraz mniej, szczególnie Polaków i Litwinów przybywających do Norwegii – powiedział Adrian Haugen Ordemann z urzędu statystycznego Norwegii.

W ubiegłym roku Polacy, Szwedzi i Litwini byli największą grupą obcokrajowców opuszczających Norwegię. Ten odpływ tłumaczony jest poprawą sytuacji gospodarczej w ich krajach rodzinnych. Bezrobocie w Polsce, liczone przez Eurostat, jest obecnie najniższe od 1991 roku. Do opuszczania Norwegii ma zachęcać także osłabienie jej waluty.

Anders Svendsen, analityk i ekspert ds. gospodarek wschodniej Europy w banku Nordea podkreśla niskie bezrobocie i korzystną dla pracowników sytuację w Polsce, Czechach i na Węgrzech. Jego zdaniem, odpływ pracowników z tych krajów z Norwegii nie będzie miał jednak dużego wpływu na jej gospodarkę.

- Polacy wykonywali zawody o najniższych wynagrodzeniach w Norwegii. Jeśli nastąpiłby duży brak rąk do pracy na tych stanowiskach, płace prawdopodobnie dostosowałyby się tak, aby znów uczynić je atrakcyjnymi – stwierdził Svendsen.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że część emigrantów z Europy wschodniej raczej nie wróci do swoich krajów. To najmłodsi, najlepiej wykształceni lub szukający możliwości kształcenia się w bardziej nowoczesnych krajach.

- To niemal taka sama sytuacja jak z młodymi ludźmi z północnej Norwegii, którzy nie chcą wracać do domu po skończeniu studiów w Oslo – powiedział Svendsen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Xinhua

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu