Polski Mittal może trafić na giełdę

KAP, ISB
opublikowano: 15-03-2007, 00:00

Resort skarbu nie chce sprzedać 25 proc. akcji hut za zaledwie 67 mln zł. Myśli więc o parkiecie.

Resort skarbu nie chce sprzedać 25 proc. akcji hut za zaledwie 67 mln zł. Myśli więc o parkiecie.

Nowy zwrot akcji w budzącej od lat kontrowersje sprzedaży Polskich Hut Stali (obecnie Mittal Steel Poland). Resort skarbu przypomniał sobie o pomyśle wprowadzenia 25 proc. akcji firmy na Giełdę Papierów Wartościowych. „PB” o tej możliwości — jako alternatywie dla sprzedaży pakietu za grosze Mittalowi — pisał kilka lat temu. Skarb długo chował głowę w piasek, a teraz w ostatniej chwili próbuje ratować się z opresji. Ale po kolei.

W umowie prywatyzacyjnej hut z marca 2004 r. zapisano, że do końca 2007 r. resort skarbu ma sprzedać inwestorowi 25 proc. akcji polskiego koncernu po 1 zł, czyli za 67 mln zł. To mało, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w końcu 2004 r. ówczesny LNM (dziś Acelor Mittal) oceniał „ekonomiczną wartość netto” polskiego koncernu na 1,93 mld USD, a wartość całej transakcji prywatyzacyjnej na 519 mln USD.

Właśnie dlatego resort skarbu chce renegocjować ustaloną w umowie cenę pakietu. Paweł Szałamacha, wiceminister skarbu, powiedział wczoraj w Sejmie, że jeśli rozmowy z Mittalem zakończą się fiaskiem, wówczas akcje mogą zostać sprzedane na giełdzie. Nie wykluczył też, że sprawa skończy się arbitrażem w Paryżu, który rozstrzygnie, jak i za ile skarb miałby sprzedać hutnicze akcje. Resort skarbu ma także zastrzeżenia do wywiązywania się Mittala z obietnic inwestycyjnych.

Co ciekawe — kilka miesięcy temu Wojciech Jasiński, minister skarbu, odpowiadając na interpelację poselską Ewy Malik (PiS), nie widział w transakcji z hinduskim inwestorem żadnych uchybień.

Zastrzeżenia co do oceny wartości i sprzedaży hut przedstawiła natomiast niedawno Najwyższa Izba Kontroli. Po jej raporcie resort skarbu nagle zmienił zdanie i zaczął dostrzegać rysy na transakcji.

Co na to Mittal? Do chwili zamknięcia tego wydania „PB” jego przedstawiciele nie skomentowali propozycji renegocjowania ceny państwowego pakietu lub sprzedaży go na parkiecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP, ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu