Ponadczasowe rady Warrena Buffetta

Jakub Ozdowski, CNN.com
opublikowano: 29-12-2008, 14:09

Telewizja CNBC nie musiała ponownie pytać znanego inwestora i miliardera Warrena Buffetta o przewidywania na przyszły rok. Wystarczyło tylko sięgnąć po parę rad z poprzednich lat.

1. Recesji nie da się na zawsze uniknąć.

Kiedy rok 2007 miał się ku końcowi, Warren Buffett powiedział jednej z dziennikarek CNBC, że jeśli bezrobocie znacząco wzrośnie, rozpocznie się efekt domina. Przewidywał wtedy, że gospodarka USA wejdzie w 2008 roku w stan recesji.  – Tak już jest natura kapitalizmu, że od czasu do czasu mamy do czynienia z recesją.

2. Przetrwamy obecną jak i przyszłe recesje tak jak to było w przeszłości

W czerwcu 2007 roku Buffett powiedział (powtarzał to także przez cały obecny rok):
„Mamy wspaniałą gospodarkę…Nigdy czegoś takiego nie było w historii świata. Średnio żyje nam się siedem razy lepiej niż naszym przodkom sto lat temu. W XX wieku mieliśmy Wielką Depresję, II Wojnę Światową, Zimną Wojnę, bombę atomową, i kraj sobie poradził”.

3. Recesja stworzy możliwości

- Do tej pory, najbardziej dochodowych zakupów dokonałem w 1974 roku. To był czas wielkiego pesymizmu, szoku na rynku ropy, stagflacji i tego typu rzeczy. Akcje były jednak tanie – powiedział Buffett.

4. Wszystkie akcje nie będą tanie

Jak Ted Williams, sławny baseballista, czeka na właściwy rzut, tak odnoszący sukcesy inwestor wyczekuje na akcje po atrakcyjnej cenie. To jednak nie zdarza się codziennie. – W inwestowaniu piękne jest, że nie musisz starać się odbić każdej piłki. Może wyczekiwać na ten jeden jedyny rzut. Żaden sędzia nie powie Ci, że wypadasz z gry. Wpadniesz w tarapaty jak będziesz słuchać tłumu skandującego: „uderz, lepiej już uderz!”.

5. Tłum będzie popełniał błędy

W tym miejscu Buffett cytuje jedną z rad danych przez swojego mentora Benjamina Grahama. „Ani nie masz racji ani się mylisz, ponieważ pozostali zgadzają się z Tobą. Masz racje kiedy za prawdą stoją fakty i Twoje myślenie jest właściwe – a to jedyna co utwierdza Cię w prawdzie. Jeśli Twoje fakty i myślenie są słuszne, nie musisz martwić się o nic innego”.

6. Inwestorzy będą błędnie myśleli, że taniejące akcje to zły znak.

„Jeśli obniżą dzisiaj cenę hamburgerów w restauracji McDonald’s jestem zadowolony. Teraz nie idę tam i nie myślę, że wczoraj przepłaciłem. Myślę sobie, że będę je od dzisiaj kupował taniej. Wszystko co zamierzasz nabyć w przyszłości, chcesz przecież kupić jak najtaniej”.

7. Dobre czasy przysłonią złe decyzje

W swoim liście z 2000 roku do akcjonariuszy Berkshire, Buffett porównał działania tłumu, który kupuje na szczycie, do znanej wszystkim bajki o Kopciuszku. "Wiedzą, że zabawa do końca – czyli podbijanie kursów akcji do wartości grubo przekraczających wartość księgową spółki – doprowadzi do przemiany w dynie i myszy. Ale oni za żadne skarby nie chcą przepuścić ani sekundy tego rajdu. Wszyscy planują opuścić bal na sekundy przed północą. Jest jednak problem. Tańczą w pokoju, gdzie zegar nie ma wskazówek", stwierdził Buffett.

8. Takich zabaw będzie jeszcze wiele, a kac będzie równie bolesny

Patrząc wstecz na bańkę internetową, Buffett powiedział: „Świat oszalał. Do czego nauczyła nas historia to, to że ludzie nie uczą się na jej błędach”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jakub Ozdowski, CNN.com

Polecane