Czytasz dzięki

Popyt na sztuczną inteligencję

opublikowano: 08-07-2015, 22:00

Przewodnikiem w muzeum sztuki japońskiej w Krakowie został robot. Poznajcie EuGeniusa

Ma przyjazną, antropomorficzną budowę, potrafi się przywitać i opowiedzieć ciekawą historię, umie wyrazić radość, zdziwienie, smutek i złość. Oto EuGenius, robot, który na stałe zagościł w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. I stał się jedną z większych atrakcji placówki, tym bardziej że wcielił się w rolę przewodnika po wystawie. Co istotne, EuGenius ma polskie korzenie. Został stworzony przez inżynierów z firmy General Robotics, działającej we Wrocławskim Parku Technologicznym. Za projektem stoją Michał Ogórek i Łukasz Leśniak, którzy jeszcze jako studenci pracowali nad wysyłanym na międzynarodowe konkursy łazikiem marsjańskim, oraz Łukasz Konarski, wcześniej zaangażowany w budowę autonomicznego ciągnika rolniczego Agribot.

NA WYSTAWIE Z ROBOTEM:
NA WYSTAWIE Z ROBOTEM:
Zespół inżynierów z młodej, polskiej firmy General Robotics skonstruował robota-przewodnika. Ich EuGenius znalazł „zatrudnienie” w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.
GENERAL.ROBOTICS

Technologiczny informator

EuGeniusa, którego sami konstruktorzy zdrobniale nazywają Gienkiem, trudno nie zauważyć w tłumie, tym bardziej że urządzenie potrafi nawiązywać interakcje z otoczeniem.

— Robot społeczny oficjalnie został zaprezentowany przy okazji otwarcia najnowszej wystawy w Muzeum Manggha; jednostka jest już właścicielem urządzenia. Wzbudzał duże zainteresowanie i uśmiech na twarzach zwiedzających, na czym nam najbardziej zależało. Chcieliśmy, aby miał przyjazną aparycję, postawiliśmy też na kreskówkowe, przerysowane gesty, które odzwierciedlają emocje. Zwiększa to atrakcyjność przekazywanych przez robota informacji — wyjaśnia Michał Ogórek, szef General Robotics.

Robot spełnia funkcję zaawansowanej technologicznie formy informatora. Zwiedzającym przekazuje treści dotyczące wystawy czy opowiada o samym muzeum.

Roboty dla ludzi

Robotyka społeczna to dość nowa, ale szybko rozwijająca się dziedzina. Jej celem jest budowa urządzeń — robotów, które cechuje pewna doza autonomii i umiejętności interakcji z ludźmi. Największym wyzwaniem jest wyposażenie maszyn w zaprogramowaną „inteligencję emocjonalną”.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Temat „rozmowy” wybierają zwiedzający, korzystając z dotykowego ekranu, zainstalowanego w korpusie robota.

— Podczas wydarzeń z udziałem licznej grupy uczestników potrzebne jest zaangażowanie operatora, który steruje robotem tak, by jego reakcje były jak najbardziej adekwatne do sytuacji. W innych sytuacjach, gdy od urządzenia oczekuje się wyłącznie przekazywania szablonowych informacji, robot może działać samodzielnie — dodaje Michał Ogórek. Zdaniem konstruktora, robot mógłby równie dobrze odnaleźć się na lotnisku czy dworcu, instruując pasażerów i wskazując im właściwą drogę, jak i w galeriach handlowych.

Robotyka na wysokim poziomie

Na razie, zwłaszcza w Polsce, antropomorficzne roboty stanowią nowinkę technologiczną,z czasem jednak również one wejdą na stałe do powszechnego użytku.

— Nie tylko w Japonii czy w Stanach Zjednoczonych specjaliści pracują nad tak zaawansowanymi projektami związanymi z robotyką. Wizja z filmów „Ja, robot” oraz „Sztuczna inteligencja” staje się rzeczywistością — twierdzi Maciej Potocki, prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego.

— Jednak rynki japoński i koreański są znacznie bardziej otwarte na gadżety i nowinki technologiczne niż państwa europejskie. Tamtejsze roboty należą do najbardziej zaawansowanych na świecie. Niemiej jednak również w Europie, gdzie do robotów podchodzi się z zaciekawieniem, ale też pewną rezerwą, nowe technologie coraz szybciej się popularyzują — mówi Michał Ogórek.

EuGenius to pierwszy duży projekt, zrealizowany przez General Robotics. Właściciele firmy chcą jednak kontynuować pracę nad robotami. Urządzenia będą sprzedawane lub wynajmowane.

Nie tylko w Japonii czy w Stanach Zjednoczonych specjaliści pracują nad tak zaawansowanymi projektami związanymi z robotyką.

Maciej Potocki, prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane