Pracownik oczekuje dostępu do danych

opublikowano: 24-04-2018, 22:00

Jak pogodzić bezpieczeństwo cyfrowe i nowe przepisy z wymogami pracy na odległość?

Największym wyzwaniem związanym z zarządzaniem informacją jest zapewnienie pracownikom szerokiego dostępu do firmowych treści — twierdzi 41 proc. uczestników badania przeprowadzonego przez Konica Minolta. 34 proc. oczekuje łatwiejszego wyszukiwania danych i wdrożenia bezpiecznego systemu wymiany dokumentów. 31 proc. obawia się o dane w kontekście szybkiego wzrostu ich liczby. Natomiast 28 proc. z niepokojem myśli o unijnym Rozporządzeniu o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które zacznie obowiązywać przedsiębiorstwa 25 maja. Sondaż ujawnia napięcie między cyberbezpieczeństwem a potrzebami zatrudnionych. Nowe pokolenia nie wyobrażają sobie pracy bez szybkiego i łatwego dostępu do firmowych danych z dowolnego miejsca za pomocą urządzeń mobilnych. Taka swoboda służy też przedsiębiorstwom, które stają się coraz bardziej elastyczne w działaniu. Nie można jednak zapominać o wspomnianym rozporządzeniu UE.

— Zważywszy na oczekiwania młodych pracowników i wejście w życie RODO, zarządzanie informacją biznesową będzie dziedziną wypracowania przewagi konkurencyjnej. Firmy, które odpowiednio wcześnie wyjdą naprzeciw nowym wymogom, będą bardziej atrakcyjne na rynku pracy — komentuje Jacek Dróżdż, menedżer działu IT/ECM w Konica Minolta Business Solutions Polska.

Łatwy dostęp do danych oferuje użytkownikom biznesowym chmura obliczeniowa. Korzysta z niej 97 proc. przedsiębiorstw na świecie. Czy jest to bezpieczne? Według międzynarodowego badania McAfee, co czwarta firma padła ofiarą kradzieży danych z chmury publicznej, a jedna na pięć doświadczyła zaawansowanego ataku na przechowywaną w tym miejscu infrastrukturę. Lepiej jednak się wstrzymać z bojkotem cloud computingu.

— Mimo że większość incydentów związanych z bezpieczeństwem dotyczy chmury, coraz więcej firm wybiera te rozwiązania. Korzystanie z chmury nie musi oznaczać utraty kontroli nad danymi. Przedsiębiorcy, którzy wdrożą odpowiednie zabezpieczenia, mogą spać spokojnie — uważa Arkadiusz Krawczyk, dyrektor regionalny McAfee Poland.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu