Premia za młodość i polskość

opublikowano: 19-09-2018, 22:00

Istniejący od grudnia 2017 r. fundusz Ipopema Obligacji Korporacyjnych to lider rankingu „PB” w kategorii funduszy obligacji korporacyjnych.

Ocenie poddajemy fundusze inwestycyjne otwarte. Na podstawie miesięcznych stóp zwrotu za okres wrzesień 2016 r. — sierpień 2018 r. dla każdego miesiąca osobno przydzielamy punkty w zależności od tego, w którym kwartylu znajduje się fundusz, zgodnie z zasadą — im lepszy wynik, tym więcej punktów (4 pkt. wędrują więc do 25 proc. rozwiązań o najwyższych wynikach, 3 do tych, które wypracowały wynik na poziomie 50-75 proc. itd.). Od puli odejmujemy 2 pkt., gdy fundusz skończył miesiąc na minusie. Nagradzamy także najlepsze rozwiązanie w grupie, dodając do wyniku 2 pkt. Następnie sumujemy punkty, które w poszczególnych miesiącach uzyskał dany fundusz, i dzielimy wynik przez liczbę miesięcy, dla których dostępne są dane.

W zestawieniu końcowym prezentujemy fundusze o minimalnie 3-miesięcznym stażu. Uwzględniamy zarówno fundusze skupione na polskim rynku obligacji nieskarbowych (tych w czołówce jest najwięcej), jak i fundusze wysokodochodowe (tzw. high yield — w tej grupie wyróżnia się rozwiązanie Skarbca TFI) oraz fundusze obligacji zagranicznych, które w naszym rankingu znajdują się w większości w drugiej połowie stawki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu