Produkcja też rozczarowała

ISBNews
opublikowano: 20-05-2015, 14:04

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych zwiększyła się w kwietniu br. o 2,3% r/r, poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 8,1%.

Trzynastu analityków ankietowanych przez ISBnews liczyło, że produkcja sprzedana przemysłu odnotowała wzrost od 3,5% do 7,5% r/r przy średniej w wysokości 5,81% (wobec wzrostu o 8,8% r/r w marcu).

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 2,7% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub.r. i o 2,0% niższym w porównaniu z marcem 2015 r." - głosi komunikat.

Dynamika produkcji przemysłowej przez ostatni rok
Zobacz więcej

Dynamika produkcji przemysłowej przez ostatni rok

Wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 26 spośród 34 działów przemysłu (w ujęciu rocznym) w kwietniu br., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Ogółem produkcja sprzedana przemysłu zwiększyła się w poprzednim miesiącu o 2,3% r/r (wobec oczekiwanego wzrostu średnio o 5,8%). Produkcja przedsiębiorstw budowlanych wzrosła o 8,5% r/r (oczekiwano wzrostu średnio o 5,8%).

"W stosunku do kwietnia ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 26 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 13,2%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 10,6%, wyrobów farmaceutycznych – o 9,0%, koksu i produktów rafinacji ropy naftowej oraz mebli – po 5,2%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 4,8%, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 4,4%" - czytamy w komunikacie.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z kwietniem ub. roku, wystąpił w 8 działach, m.in. w produkcji artykułów spożywczych – o 7,2%, chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 2,0% oraz w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 1,9%, podał też GUS.

"W stosunku do kwietnia ub. roku wzrost poziomu zrealizowanych robót odnotowano w jednostkach zajmujących się głównie robotami związanymi z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 31,4% oraz w podmiotach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty budowlane specjalistyczne –- o 0,3%, natomiast spadek produkcji wystąpił w podmiotach specjalizujących się we wznoszeniu budynków – o 4,7%" - czytamy dalej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu