Prowadzisz firmę? Nie przegap tych informacji

opublikowano: 15-04-2022, 18:11

Zmiany przepisów, nowe podatki, pieniądze na rozwój firmy – wszystko, co warto wiedzieć, prowadząc biznes. Zapraszamy do lektury.

1. Założyciele spółki z o.o. będą mogli zdecydować, czy zasilą kapitał zakładowy wpłatami online. Zmianę tę zapowiada projekt nowelizacji ustawy o KRS. Poznaj nowe funkcje w e-rejestrze spółek.

Specjalne konto na kapitał:
Specjalne konto na kapitał:
Wprowadzenie możliwości dokonywania przez internet wpłat na pokrycie kapitału zakładowego wynika z art. 13g ust. 6 dyrektywy 2017/1132. Jeśli wspólnicy na to przystaną, spółka będzie musiała utworzyć odpowiedni rachunek bankowy.
Adobe Stock

2. Jak rozliczyć wydatki na motocykl? Jeśli jednoślad stanowi narzędzie pracy przedsiębiorcy, nakłady na niego można wrzucić w koszty.

Jednoślad na firmę korzystniejszy:
Jednoślad na firmę korzystniejszy:
Obciążenie z tytułu leasingu oraz eksploatacji motocykla jest dla przedsiębiorcy znacząco niższe niż dla konsumenta.
Adobe Stock

3. Szkolenia dla MŚP będących w tarapatach. Przedsiębiorcy biorcy udział w konkursie SWO mogą liczyć m.in. na diagnozę kondycji firmy i usługi doradcze.

Wyjście na prostą:
Wyjście na prostą:
Przedsiębiorcy biorący udział w projekcie SWO mogą liczyć na indywidualną diagnozę kondycji firmy, a także na rekomendacje ekspertów dotyczącą tego, jak wyprowadzić przedsiębiorstwo z okresowych problemów.
Adobe Stock

4. Nowe granty na ekspansję zagraniczną. Wyższe limity dofinansowania projektu i brak konieczności wykazania odpowiednich przychodów - to niektóre ułatwienia w konkursie dla eksporterów.

Na podbój nowych rynków:
Na podbój nowych rynków:
Na przedsiębiorców chcących wejść z biznesem do nowych krajów czeka 50 mln zł.
Adobe Stock

5. Więcej darmowych e-kursów dla MŚP. Akademia PARP wzbogaci się o nowe szkolenia.

6. Usługi elektroniczne znacznie ułatwiają prowadzenie biznesu. W ostatnich latach ich wybór znacznie się zwiększył. Przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z tego typu narzędzi. Jakie e-usługi wspierają firmy?

Więcej e-możliwości:
Więcej e-możliwości:
Polscy przedsiębiorcy mogą już korzystać z ponad 300 e-usług. Kolejne mają być rozwijane dzięki pieniądzom z nowej unijnej perspektywy finansowej.

7. Firmy mogą utrzymać covidowe obostrzenia. Pracownik nie może nie stosować się do rygorów bezpieczeństwa zarządzonych przez pracodawcę w związku z trwającą pandemią.

8. E-faktury w transakcjach VAT będą obowiązkowe. Wiele wskazuje na to, że Unia przystanie na wniosek Polski i fakultatywny obecnie KSeF stanie się powszechny. Fiskus na to liczy, bo wtedy łatwiej będzie mu ścigać oszustów VAT.

Sezamie, otwórz się:
Sezamie, otwórz się:
Idą takie czasy, że nawet archiwum przejdzie do lamusa. Historię wystawionych i odebranych faktur podatnik znajdzie w państwowym systemie. W tym samym, w którym sporządzi taki dokument bądź go otrzyma. Wystarczy kliknąć, podać hasło i postawić e-pieczęć.
Adobe Stock

9. Małżonkowie, rodzice małych dzieci, osoby niepełnosprawne – ci podatnicy mogą w składanych teraz zeznaniach skorzystać z nowych tegorocznych ulg.

10. Jeśli wiesz, że nie zdążysz zapłacić podatku, wystąp o jego odroczenie. Czeka cię wtedy mniejsza karę za zwłokę. Odsetki za spóźnienie to już 12 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane