Przeciętna sesja w Europie

Jakub Ozdowski
29-08-2008, 13:00

Europejskie indeksy rozpoczęły dzień na  niewielkich plusach. Większość graczy spodziewało się jednak, że euforia panująca wczoraj za oceanem zagości dzisiaj na europejskich parkietach.

Niestety złe dane pokrzyżowały plany inwestorom. Sierpniowy indeks nastrojów w gospodarce spadł mocniej niż spodziewał się tego rynek. Sytuację uratowała hamująca niespodziewanie europejska inflacja.

Indeks nastrojów konsumentów i w biznesie spadły w lipcu do 88,8 pkt. z 89,5 pkt. To jest znacznie poniżej średniej wyciągniętej z ankiety przeprowadzonej wśród 26 ekonomistów, która wyniosła 89,3 pkt.

Inflacja w strefie euro spadła w sierpniu do 3,8 proc z 4 proc. zanotowanych w poprzednim miesiącu. Presję inflacyjną zmniejszył prawie 20 proc. spadek cen ropy z poziomu 147 USD za baryłkę. Indeks cen jest wciąż powyżej bariery 2 proc. wyznaczonej przez Europejski Bank Centralny. Ekonomiści przewidywali, że inflacja pozostanie na 16-letnim szczycie – 4 proc.

- Gospodarka w strefie euro znacząco się kurczy – powiedział Carsten Brzeski, ekonomista w ING Group z Brukseli. - Groźba recesji największych gospodarek Europy nie oddala się – dodał.

Najchętniej handluje się akcjami Carrefoura, drugiego pod względem wielkości detalisty, który urósł już o 5,4 proc. Wszystko za sprawą popytu na rynkach wschodzących, który przełożył się na dużo lepsze wyniki w pierwszym półroczu.

Wzrost zalicza też PPR. Akcje właściciela firmy odzieżowych rosną o 4,9 proc., po tym jak zanotował prawie dwukrotny wzrost przychodów w pierwszym półroczu. Tak dobry wynik finansowy zawdzięcza ciągle rosnącemu popytowi na luksusowe dobra. Część przychodów pochodziło również ze sprzedaży YSL Beaute.

O godz. 12:45 europejskie indeksy lekko zwyżkują. Brytyjski FTSE100 zyskuje 0,42 proc. Odbicie zalicza też francuski CAC 40, który zyskuje 0,54 proc. Najsłabiej zachowuje się niemiecki DAX, który jest zaledwie 0,04 proc. na plusie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jakub Ozdowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Przeciętna sesja w Europie