Przegląd spółek

(Paweł Kubisiak)
08-09-2006, 08:58

PKN Orlen Prezes spółki Igor Chalupec zapowiedział, że w drugiej połowie września spółka będzie gotowa złożyć do KE wniosek o zgodę na przejęcie rafinerii Możejki. We wrześniu także ma zakończyć się sprawa finansowania jej zakupu. Informacja pozytywna, im szybciej rafineria Możejki zostanie włączona w skład grupy Orlen, tym lepiej dla spółki. (L. Zalewski)

PKN Orlen Prezes spółki Igor Chalupec zapowiedział, że w drugiej połowie września spółka będzie gotowa złożyć do KE wniosek o zgodę na przejęcie rafinerii Możejki. We wrześniu także ma zakończyć się sprawa finansowania jej zakupu. Informacja pozytywna, im szybciej rafineria Możejki zostanie włączona w skład grupy Orlen, tym lepiej dla spółki. (L. Zalewski)

TPSA, TVN Platforma cyfrowa ITI i videostrada TPSA będą współpracować. Stacje grupy TVN będą dostępne w videostradzie, biblioteka programów pojawi się w usłudze video on demand TP, kontent TVN jest już dostępny w telefonach Orange, możliwe że sprzedaż dekoderów do odbioru platformy cyfrowej będzie prowadzona w sieci salonów Orange. Wygląda na to, że współpraca jest korzystna dla obu stron i dopóki rynek nie osiągnie takiego nasycenia, by ITI Neovision i videostrada zaczęły konkurować bezpośrednio ze sobą, oba podmioty mogą na niej zyskać. Wydaje się jednak, że więcej korzyści odniesie TVN, współpraca byłaby może bardziej symetryczna, gdyby TVN chciał udostępnić kontent w WP, ale będzie to robił naturalnie w Onecie. (D. Puchlew)

TVN Członek zarządu spółki poinformował o sprzedaży w pakietowych transakcjach pozasesyjnych przez podmiot przez niego kontrolowany: 13.273 akcji TVN S.A. po cenie 107,00 zł za akcję w dniu 31 sierpnia 2006 r. oraz 1.730 akcji TVN S.A. po cenie 107,00 zł za akcję w dniu 1 września 2006 r. Informacja może mieć niewielki negatywny wpływ na notowania akcji spółki. (D. Puchlew)

Hoop Wg nieoficjalnych i niepotwierdzonych przez zainteresowanych informacji Parkietu, zainteresowany przejęciem kontroli nad Hoopem jest duński Royal Unibrew, obecny na rynku piwa na polskim rynku. Na Łotwie Royal posiada oprócz browaru także zakład produkujący napoje i wodę mineralną. Mimo że informacje te są na razie niepotwierdzone, oczekujemy pozytywnego ich wpływu na notowania Hoopa - spółka od dawna informuje o poszukiwaniu inwestora strategicznego, a inwestor takiej klasy powinien być dobrze przyjęty. Ponadto wg doniesień chce on uzyskać pełną kontrolę nad spółką, dlatego można się spodziewać wezwania na akcje Hoopa, co zawsze cieszy spekulantów. (D. Puchlew)

AB Cena emisyjna została ustalona na 11,5 zł za 1 akcję. Maksymalnie mogła ona wynieść 12 zł. Informacja techniczna. (M. Sztabler)

Macrosoft Spółka poinformowała o zamiarze połączenia z 9 spółkami zależnymi. Ponieważ posiada w nich 100-proc. udziały, nie będzie konieczna emisja akcji. Celem konsolidacji jest usprawnienie funkcjonowania firmy. (M. Sztabler)

Projprzem Skonsolidowany raport półroczny za I półrocze 2006 roku zostanie przekazany w dniu 22 września 2006 roku, a nie jak pierwotnie podano w dniu 11 października 2006 r. Informacja techniczna. (M. Sztabler)

Computerland Spółka jest jednym z dwóch podmiotów zainteresowanych zakupem od NBP 100% akcji firmy Bazy i Systemy Bankowe (BSB). Konkurent nie jest znany, ale najprawdopodobniej nie jest to żadna spółka z grupy Prokomu (choć wcześniej zainteresowanie BSB wyrażało Asseco). Firma zatrudnia 200 osób. W ub.r. BSB zrealizowało 3,2 mln zł zysku przy sprzedaży na poziomie 97 mln zł. Na tej podstawie można określić wartość firmy na ok. 50 mln zł. Ponieważ BSB jest spółką zależną od NBP, to najprawdopodobniej większość jej sprzedaży realizowana jest z kontraktów ze Narodowym Bankiem. Z drugiej strony kompetencje Computerlandu w zakresie obsługi informatycznej NBP są duże (o czym świadczy podpisana kilka dni temu umowa). Dlatego nie widzę wyraźnych powodów, dla których CL miałby bić się o BSB. (M. Sztabler)

Computerland Wezwanie na 417.128 akcji imiennych Emaksu ogłoszone przez CL powiodło się. Inwestorzy (BB Investments oraz kilka osób fizycznych) odpowiedzieli w 100 procentach. Cena wezwania wynosiła 147 zł. Ponieważ wezwanie dotyczyło akcji uprzywilejowanych, Computerland posiada obecnie 12,1% kapitału oraz 32,99% głosów na WZA. Wezwanie to kończy pierwszy etap w procesie połączenia obu podmiotów. Powodzenie wezwania nie powinno być zaskoczeniem, gdyż było one formalnością po tym, jak CL oraz główni akcjonariusze Emaksu porozumieli się w sprawie fuzji i ustalili harmonogram działań z nią związanych. Kolejnym krokiem ma być emisja 1 mln akcji Computerlandu po 115 zł dla BB Investment. Pieniądze pozyskane z emisji przeznaczone zostaną w pełni na odkupienie od BBI udziałów w firmie, tzw. wehikule inwestycyjnym, do którego BBI wniosło już pozostałe posiadane przez siebie akcje Emaksu (301.292 akcje uprzywilejowane oraz 511.955 akcji zwykłych, tj. 23,6% kapitału oraz 31,9% głosów). Po tym Computerland kontrolował będzie 64,9% głosów na WZA Emaksu i zgodnie z nowymi przepisami musi ogłosić wezwanie do 66%. Za przejęty w wyniku wezwania dodatkowy 1% płacić będzie gotówką (ok. 4,75 mln zł). (M. Sztabler)

Grajewo Jeden z głównych konkurentów Grajewa, spółka Kronospan, otworzyła w Szczecinku nowe linie produkcyjne. Produkcja Kronospanu w Polsce wzrośnie niemal dwukrotnie, do 750 tys. m3. Wg przedstawicieli spółki będzie to jedna z najnowocześniejszych linii na świecie. Wzrost produkcji w Polsce zapewne nie będzie miał znaczącego przełożenia na strukturę sprzedaży (zakład w Szczecinku ponad rok wcześniej produkował płytę, przerwał ją pożar po którym przeprowadzono modernizację zakładu, a w międzyczasie Kronospan zaopatrywał swoich klientów w płytę która była importowana z Niemiec. Może jednak mieć wpływ na ceny płyty i skutecznie zahamować ewentualne wzrosty cen. W naszej ocenie otwarcie zakładu nie stanowi zagrożenia dla prognozy Grajewa na rok bieżący (bez Prospanu, bo sprawa przejęcia resztówki akcji tej spółki mocno się przedłuża, ma to być około 105 mln zł). (H. Kędziora)

Forte Zarząd spółki zwołał na dzień 7.11.2006 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie, którego celem jest uzupełnienie składu rady nadzorczej. Informacja techniczna (H. Kędziora)

Opracowanie: DOM MAKLERSKI PKO BP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Przegląd spółek