Przygody kurdupla i chudzielca

Elżbieta Sawicka, publicystka
28-03-2008, 00:00

Kiedy nie istniała jeszcze telewizja ani internet, Amerykę Południową przemierzali payadores, wędrowni ludowi pieśniarze. Chilijczyk Sepúlveda i Urugwajczyk Aparain opowiadają o Bliźniakach Grim — chudzielcu Ablu i kurduplu Kainie, bardach Patagonii z początku XX wieku. Powieść skonstruowana jest w formie listów między dwoma szacownymi uczonymi, którzy zgłębiają życie i dzieło legendarnych bliźniaków. Grimowie, wygwizdywani i obrzucani przez pospólstwo łajnem, spotykają na swojej drodze rozmaite dziwne indywidua, takie jak Francisco Sinatra, Stiw Macuin, Pancho Lancaster czy Juan de Dios Wayne.

Kpiny z kultury masowej, kpiny z uczonego literaturoznawstwa, folkloru i antropologii. Surrealizm, groteska, czarny humor. Przypisy bawią do łez. „Latający cyrk Monty Pythona” w wersji latynoskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Elżbieta Sawicka, publicystka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Przygody kurdupla i chudzielca