Rachunek Idei zabezpieczony na rzecz obligatariuszy

opublikowano: 06-06-2019, 22:00

Sąd zabezpieczył roszczenia obligatariuszy GetBacku wobec banku Leszka Czarneckiego. Decyzja jest nieprawomocna, ale wykonalna.

To może być przełom w walce obligatariuszy GetBacku z Idea Bankiem, który współuczestniczył w dystrybucji dużej puli obligacji windykatora. Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował o zabezpieczeniu roszczeń obligatariuszy równych nominalnej wartości obligacji, jakie kupili z udziałem Idei. Zabezpieczenie oznacza zajęcie odpowiedniej kwoty na rachunku, jaki Idea, jak każdy bank, ma w Narodowym Banku Polskim (NBP). Jak na skalę problemów obligatariuszy GetBacku zajęcie ma symboliczny wymiar. Dotyczy nieco ponad 1,8 mln zł. Nie jest bowiem zajęciem ogólnym na rzecz wszystkich, którzy kupili papiery dłużne GetBacku z udziałem Idei. Dotyczy roszczeń 10 konkretnych osób, które złożyły wspólny pozew przeciwko Idei. Te 10 osób kupiło obligacje GetBacku łącznie za nieco ponad 1,8 mln zł.

— Nie jest to pozew zbiorowy. Jest to po prostu pozew 10 osób występujących z takim samym roszczeniem wobec jednego podmiotu — wyjaśnia Jarosław Kaczyński, adwokat z kancelarii Legal Partners, reprezentującej obligatariuszy.

Samo zabezpieczenie nie oznacza, że obligatariusze mogą sięgnąć po pieniądze. To będzie przedmiotem właściwego procesu. Jeszcze w przedbiegach sąd może je też uchylić. Nie jest bowiem prawomocne, choć ma klauzulę wykonalności. Na podstawie przedstawionej dokumentacjisad uznał bowiem, że obligatariusze GetBacku dostatecznie uprawdopodobnili swoje roszczenia wobec Idei, wskazując m.in., że nie wypełnili dokumentów niezbędnych do nabycia obligacji, a zrobił to bez ich zgody i wiedzy pracownik banku, podczas gdy sami byli przekonani o wpłacaniu pieniędzy na lokaty. Zapytaliśmy o sprawę Idea Bank. W e-mailu z biura prasowego, którego nikt nie podpisał z imienia i nazwiska, Idea twierdzi, że nie ma informacji o takim postanowieniu sądu i będzie wyjaśniać sprawę. Bank twierdzi też, że dotychczas takie wnioski nigdy nie były uwzględniane z uwagi na to, że — zdaniem sądów — brak było przesłanek uzasadniających udzielenie takiego zabezpieczenia na majątku banku.

„Bank informuje, że żaden z jego rachunków w NBP nie został zajęty” — podkreślono w e-mailu.

Idea Bank uczestniczył w dystrybucji obligacji Get- Backu o wartości kilkuset milionów złotych. Twierdzi, że zaproszenia do polubownego rozwiązania sporów skierował do 150 osób, spośród których z 42 podpisał już ugody, a ze 108 nadal negocjuje. Stworzona w związku z tym rezerwa wynosi 14 mln zł i bank nie widzi powodu by ją podwyższać.

„Bylibyśmy wdzięczni za unikanie w publikacjach podawania liczb znacząco wyższych, dezinformujących opinię publiczną co do skali problemu wynikającego z udziału Idea Bank w procesie sprzedaży obligacji spółki GetBack, która rok temu straciła płynność z powodu złego zarządzania” — zaznacza bank.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane