Czytasz dzięki

Rekord energii wiatrowej w Danii

opublikowano: 13-07-2015, 09:50

Mocny wiatr wiejący w piątek nad ranem spowodował, że elektrownie wiatrowe zaspokajały cały popyt Danii na energię, a ponieważ było jej więcej niż potrzeba, nadwyżka popłynęła do sąsiednich krajów.

Z czwartku na piątek duńskie elektrownie wiatrowe dostarczyły 140 proc. potrzebnej w Danii energii elektrycznej, co spowodowało wyeksportowanie nadwyżki do Szwecji, Niemiec i Norwegii, poinformował w niedzielę engerinet.dk, duńska agencja państwowa monitorująca wykorzystanie energii w kraju. To rekordowa ilość energii osiągniętej z instalacji wiatrowych w Danii. Poprzedni rekord wynosił 135 proc. Eksperci zwracają uwagę, że nowy rekord to zasługa dwóch czynników. Z jednej strony ekstremalnie silnych o tej porze roku wiatrów oraz relatywnie niskiego wykorzystania energii w porze letniej.

Bloomberg

2014 rok był rekordowy dla Danii pod względem wykorzystania energii wiatrowej. Aż 39 proc. zużytej elektryczności pochodziło właśnie z tego źródła. Eksperci podkreślają, że ten rok może być jeszcze lepszy. W pierwszej połowie 2015 roku energia wiatrowa miała już 43 proc. udział w zużyciu prądu. Duńczycy chcą, aby do 2020 roku było to 50 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, local.dk

Polecane